Periton diyalizi (SAPD/ APD)) ile ilişkili peritonit için risk faktörleri
Risk factors responsible for peritonitis associated with peritoneal dialysis (CAPD/APD)
  1. Tez No: 273003
  2. Yazar: İNCİ VETEM KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. R. KÜBRA KAYNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Periton diyalizi, SDBY olan hastalarda böbrek yerine koyma tedavisi (renal replasman) olarak uygulanabilecek tedavilerden birisidir. Peritonit, PD'nin en sık görülen komplikasyonlarından olup hastaların hastaneye yatışının en sık nedeni olarak bilinmektedir. Periton diyaliz tedavisinde ve teknolojisinde keşfedilen gelişmeler sayesinde periton diyalizinde en çok korkulan komplikasyon olan peritonit sıklığı azaltılmış olmakla birlikte, peritonit hâlâ önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Periton diyaliz hastalarında geçirilmiş peritonit atakları, morbidite, mortalite ve teknik sağkalımın en önemli belirleyicilerinden olup bu nedenle peritonit gelişiminde rol oynayabilecek risk faktörlerinin bilinmesi ve düzeltilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Kliniğinde PD yapan hastalarda peritonit risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık.Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Periton Diyalizi Merkezi'nde 2006-2010 tarihleri arasında periton diyalizi (PD) tedavisi yapan toplam 40 hasta alındı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuar sonuçları kaydedildi. Hastalar, hiç peritonit geçirmeyenler peritonitsiz grup ve en az bir veya daha fazla peritonit geçirenler peritonitli grup olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İki grup arasındaki farkı karşılaştırmak için sürekli değişkenlerde Student t testi, kategorik değişkenlerde Ki-kare testi kullanıldı. Bu çalışmada periton diyaliz hastalarında peritonit gelişmesine etki edebilecek klinik ve laboratuvar parametreleri incelendi.Toplam 1379 periton diyaliz ayında 21 hastada toplam 31 peritonit atağı gözlendi. Ortalama peritonit sıklığı 44 ay/atak olarak bulundu. Bu çalışma sonucunda serum albümin düzeyindeki düşüklük, düşük eğitim düzeyi, sigara kullanımı, psikososyal bozukluk, hiponatremi, hipokalsemi, hipofosfatemi ve rezidüel renal fonksiyonlarındaki düşüklük gibi durumların periton diyalizi yapan hastalarda peritonit riskini artırdığını tespit ettik. Ayrıca peritonitli hastalarda serum beyaz küre ve CRP yüksekliğinin anlamlı düzeyde yüksek olduğunu saptadık.Sonuç olarak; periton diyaliz tedavisinin her aşamasında peritonit gelişiminin önlenmesi için mevcut risk faktörlerine yönelik gerekli tedbirler alınmalı ve hastaların yaşam boyunca kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Peritoneal dialysis (PD) is one of renal replacement therapies for patients with end-stage renal disease. Peritonitis is almost the most frequent complication of PD, It is also known as the most frequent cause of hospitalization among these patients. Although the frequency of peritonitis has decreased as a result of the evolutions in both therapy and technology of PD, it still remains to be a vital problem. The attacks of peritonitis on PD patients are also the most important determining factor of mortality-morbidity and technical survival among PD patients, therefore (knowledge of risk factors play a role in the development of peritonitis, and therefore must be corrected). In this study, we aimed to identify risk factors responsible for peritonitis associated with PD among patients in Karadeniz Technical University, school of medicine, department of nephrology.Forty peritoneal dialysis patients who were followed by Peritoneal Dialysis Unit in KTU Medical Faculty Nephrology Department, between 2006 and 2010 were included into our study. The patients? demographic, clinical and laboratory parameters were recorded. The patients were divided into two main categories: patients without peritonitis (patients who never had peritonitis) and patients with peritonitis (patients with at least one episode of peritonitis). Baseline comparisons between these groups were made using chi-square analysis and Student t-test for categorical and continuous variables, respectively. Over a total of 1379 patient-months, 31 episodes of peritonitis on 21 patients were observed. The average of peritonitis rate was 44 month/ atack. In this study, we detected that low serum albumin level, low educational level, smoking, psychosocial impairment, hyponatremia, hypocalcemia, hypophosphatemia and decrease in residual renal function increase the risk of peritonitis among PD patients. İn addition, we found that serum white blood cell and CRP is significantly higher on patients with peritonitis.As a result, necessary measures should be taken for prevention of peritonitis at every stage of peritoneal dialysis treatment in order to continue health and quality of life of our patients.