Lokal anestezi altında yapılan meme biyopsi cerrahisinde deksmedetomidin infüzyonu ile hasta kontrollü sedasyon ve doktor kontrollü sedasyonun etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of patient controlled sedation with dexmedetomidine infusion and doctor controlled sedation activity inthe surgery of breast biopsy under local anaestesie.
- Tez No: 273011
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada lokal anestezi altında gerçekleştirilecek olan meme biyopsi cerrahisi sırasında deksmedetomidin infüzyonu ile hasta kontrollü sedasyon ve doktor kontrollü sedasyon yönteminin hemodinamik etkileri, toplam ilaç tüketimi,ek analjezik ihtiyacı, sedasyon düzeyi,postoperatif derlenme süreleri,hasta ve cerrah memnuniyeti açısından karşılaştırılması amaçlandı.ASA I- II grubuna dahil, 18-60 yaşları arasında 40 hasta rastgele 2 gruba bölünerek çalışmamıza dahil edildi. Hastaların hiçbirine herhangi bir farmakolojik premedikasyon uygulanmadı. Operasyon için ameliyat odasına alınan hastalara, DII derivasyonunda EKG, periferik oksijen satürasyonu (SpO2) ve noninvaziv kan basıncı monitorizasyonu yapıldı. Operasyon odasında monitorizasyon sonrası bazal değerler alındı. Her iki grubada lokal anestezi öncesi 1 mcg/kg deksmedetomidin 10 dakikada HKA infüzyon pompası (Bodyguard -575 Caesarea Medical Electronic ) ile yükleme dozu verildi. Takiben 0.2-0.7 mcg/kg/ saat aralığında bazal infüzyon uygulandı. Bilinçli sedasyon için ilaç infüzyonlarının 10 dakikada verilmesi işleminden sonra hedef sedasyon düzeyine ulaşıldığında lokal anestezi yapılarak cerrahi işlemin başlamasına izin verildi. Hasta kontrollü grupta hasta ihtiyaç duyduğunda kendisi tarafından 4 mcg/ml olarak ayarlanmış ek bolus uygulaması yaptı.Doktor kontrollü grupta hastada bazal değerlerine göre tansiyon arteryelde %25 artış,kalp hızında %20 artış, ajitasyon veya ağrı hissetmesi halinde anestezist tarafından ek bolus uygulaması yapıldı. Operasyon süresince ve bitiminde hastaların KAH, OAB , SpO2 değerleri ile NRS ve Sedasyon Skorları ölçülerek kaydedildi.Başarılı ve başarısız istek sayısı, kullanılan toplam ilaç miktarı, ek analjezik ihtiyacı, hasta ve cerrah memnuniyeti,operasyon sonunda hedef sedasyona ulaşma süresi kaydedildi.Bilinçli sedasyon sağlamak amacı ile deksmedetomidin kullanarak hasta kontrollü sedasyon ve doktor kontrollü seadsyonu karşılaştırdığımız bu çalışmamızda hasta kontrollü sedasyon ile derin sedasyona yol açmadan daha az ilaç tüketimi ile yeterli sedasyon sağlanıp hastaların daha kısa sürede derlendiğini ve peroperatif dönemde daha iyi hemodinamik stabilite sağladığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this study,it is aimed to compare the patient controlled sedation with dexmedetomidine infusion and doctor-controlled sedation method in terms of hemodynamical effects,total medicine consumption,sedation level,post operative recovery periods and patient and doctor satisfaction during the surgery of breast biopsy under local anaestesie.40 patients aged between 18-60 and belonging to ASA I- II groups were randomly divided into two and were included in the study.None of the patients were premedicated.Patients who were taken into the operation room were monitorized EKG in the derivation of DII,pheripheral oxygen saturation(SpO2) and non-invasive blood pressure.Basal measurements were taken after monitorization in the operation room.Before local anaestesie,both of the groups were given loading dose with infusion pump in 10 minutes 1 mcg/kg dexmedetomidine.Basal infusion was applied about at an interval of0.2-0.7 mcg/kg/hour.For a conscious sedation, after giving medicine infusions in ten minutes,by anaesthetizing locally,the operation started when the target sedation level was reached.In the patient ?controlled group,the patient used 4 mcg/ml additional bolus prepared by himself before the operation when he needed.In the doctor controlled group,the anaesthetist applied additional bolus when there was a % 25 increase in tension arteriel,%20 increase in heart beats,agiation and ache.During the operation and at the end,HR, MBP, SpO2, NRS and sedation scores of the patients were measured and recorded.Successful and unsuccessful demand number, the total amount of the medicine used, the patients and the surgeons satisfaction and RSS 2 duration end the operation were recorded.In this study of ours in which we compared the patient controlled sedation with dexmedetomidine infusion and doctor-controlled sedation so as to establish a conscious sedation,we observed that the patients could recover in a shorter time by providing enough sedation and with a little drug consumption and a beter hemodynamic stability the peroperative period with the help of the patient controlled sedation without paving a way for a depper sedation.