Economic performance of the occupied palestinian territories 1978-1984
İşgal altındaki Filistin topraklarının ekonomik performansı (1978-84)
- Tez No: 27304
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH CELASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
oz İŞGAL ALTINDAKİ FİLİSTİN TOPRAKLARININ EKONOMİK PERFORMANSI (1978-84) DABOUR, M. Nabil Ekonomi'de Y. L. Danışman : Prof. Dr. Merih CELASUN Haziran, 1993, 129 sayfa Bu tezin amacı, işgal altındaki Filistin topraklarının politik gerçekleriyle belirlenen alan içinde bir çalışma gerçekleştirmek, (İşgal altındaki Filistin toprakları : Batı Yakası ve Gazze Şeridi) ve gözlemlenen ekonomik performansın, altta yatan belirleyicileri ve gerçek eğilimlerin teşhisi aracılığıyla, sadece ekonomik ilerleyiş ve sektöriyel gelişmelerle ilgili konulara odaklanarak, bu gelişimlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu yolla, 1978-84 yılları arasındaki ekonomik gelişim saptanacak ve diğer tarihlerdeki durumla karşılaştırılması yapılacaktır. Yapılan karşılaştırmalar sadece bu iki bölge arasında değil, aynı zamanda bu bölgeler, İsrail ve Ürdün'ü de içerecektir. Anahtar Kelimeler :İşgal altındaki Filistin Toprakları; Batı Yakası ve Gazze Şeridi; Bağımlılık; İsrail Askeri Hükümeti; Filistinli Yerel Belediyeler. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 219. 01. 01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC PERFORMANCE OF THE OCCUPIED PALESTINIAN TERRITORIES (1978-1984) DABOUR, M. Nabil M. S. in Economics Supervisor : Prof. Dr. Merih CELASUN June, 1993, 129 pages This thesis attempts to work within the context defined by the political reality of the Occupied Palestinian Territories ( The West Bank and Gaza Strip), and to focus on issues relating purely to the economic processes and sectoral developments of these territories to arrive at a better understanding of these processes through a diagnosis of actual trends and underlying determinants of observed economic performance. In this way, the changes that have occured within the economic aggregates in the period 1978-1984 are traced and compared to the situation at different points in time. Comparisions are also made between the two territories as well as between the territories and Israel and Jordan. Key Words : Occupied Palestinian Territories; West Bank; Gaza Strip; Peripheralization; Israeli military Government; Palestinian Local Municipalities. Science Code: 219. 01. 01 111