Bosna Savaşı'nın modern Türk şiirine yansıması
Reflections of the Bosnian War in the modern Turkish poetry
  1. Tez No: 273045
  2. Yazar: EMİNA VİLDİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
?Bosna Savaşı'nın Modern Türk Şiirine Yansıması? adlı yüksek lisans tezimiz, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Bosna Hersek'in tarihinden, siyasi durumundan ve vizyonundan, dini yaşantısından ve kültüründen bahsedilmekte, ikinci bölümünde ise Bosna Hersek ve Türkiye arasında kurulan tarihi, siyasi, dini ve kültürel ilişkiler üzerinde durulmaktadır. Bosna Hersek'te yaşanan savaşın, Avrupa'nın ortasında herkesin gözü önünde gerçekleştirilen ve dünyanın sadece seyrettiği bir katliam nedenleri ve sonuçları, üçüncü bölümde irdelenmekte, savaşın arka planına dair ipuçları açığa çıkarılmaktadır. Dördüncü bölümde dünyanın, Bosna Hersek'teki fiilî durum ile ilgili görüşleri ve yaptıklarını anlatılmaya çalışılmaktadır.Beşinci bölümde ise Bosna Hersek'te yaşanan savaşın etkisiyle kaleme alınan şiirler, belli edebi düzeyi aşanlar esas alınmak üzere, tematik açıdan bazı başlıklar altına alınarak tahlil edilmekte, savaşın nüfuz ettiği alanlar tespit edilmektedir. Bu tematik başlıklar şu şekildedir: Savaş Görmüş Çocuk Şiirleri, Mostar Köprüsü Şiirleri, Srebrenica Şiirleri, Aliya İzzetbegoviç Şiirleri, Toprak ve Memleket Şiirleri, Şehitler için Şiirler, Bosna Savaşı'nın Mantığı ile İlgili Şiirler.Bu çalışma ile ilgili yazılmış olan seçkin şiir kitaplarını ve seçkilerde yer alan önemli metinleri ele aldık. Bosna Savaşı'na bağlı olan temalara göre bulduğumuz ve seçtiğimiz şiirler üzerinde bir değerlendirme yaptık.Bu inceleme esnasında ve sonucunda gördük ki, bütün Türk şairleri arasında paylaşılan hâkim duygu, samimi bir hüzün duygusu yanı sıra kardeşlik duygusudur. Zulme ve zorbalığa, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı susmayan Türk şairleri Bosna Savaşı'nın çeşitli yönlerini ele alarak Bosna Tarihinin şahitler olduklarını hem metinleriyle hem de yürekleriyle göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Our thesis,“Reflections of the Bosnian War in the Modern Turkish Poetry,”consists of five chapters. In the first chapter the history of Bosnia and Herzegovina as well as the political situation and the vision of religious life and culture is mentioned. The second chapter emphasizes historical, political, religious and cultural connections between Turkey and Bosnia and Herzegovina. The war that has happened in the middle of the Europe and the massacre that has happened in front of everyone?s eyes and this war?s background has been analysed in the third chapter.In the fourth chapter we tried to show the world?s, opinion and its intentions about the actual situation in Bosnia and Herzegovina. .In the fifth chapter we analysed the poems that has been effected by Bosnian War as well as some literary levels and those thematic fields that has been effected by the war. These thematic titles are as following: Children with War Experience Poems, Mostar Bridge Poems, Srebrenica Poems, Alija Izetbegovic Poems, Homecountry Poems, Martyr Poems, Poems related to the Logic of the Bosnian War.We selected and analysed the featured works and important texts that has been writen about this subject. We did the evaluation of the poems that has been selected acording to their subjects and which are connected to the Bosnian War.As the result of this analysis we can say that the dominant feeling shared between all Turkish poets is sincere feeling of sadness and the feeling of brotherhood. The Turkish poets showed both with their poems and their hearts that they are witnesses of the Bosnian history and thorugh their poems they also showed that they are against all tyranny, injustice and unfairness.