Turkish-Balkan policy after the cold war
Soğuk savaş sonrasında Türkiye'nin Balkan politikası
  1. Tez No: 187886
  2. Yazar: FATMA ASLI KELKİTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Atatürk lkeleri ve nkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi içinF. Aslı Kelkitli tarafından Haziran 2005'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Soğuk Savaş Sonrasında Türkiye'nin Balkan PolitikasıBu tez, Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze Türkiye'nin Balkan politikasını inceler.Soğuk Savaş sonrasında Türk dış politikası önemli değişiklikler geçirdiği ve birçok yeniveçheler kazandığı için bu döneme özel önem verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin yıkılışı veBalkanlar'da komünist rejimlerin çökmesiyle Türkiye'yle Balkan devletlerini ayırandemir perde ortadan kalktı ve bu gelişmeler Türkiye'nin bölgeye dair merak ve ilgisiniarttırdı. Bununla beraber, Yugoslavya'nın kanlı biçimde parçalanması ve Balkanlar'dayeni çatışmaların ve savaşların çıkması bu erken iyimserliğin yerini istikrar ve güvenlikendişelerine bırakmasına neden oldu. Türkiye, bu değişken jeo-politik ortamda güçlükleriaşabilmek için yeni yaklaşımlar ve politikalar ortaya koymak zorunda kaldı. Bubağlamda, bu tezde Bosna ve Kosova krizlerinin çözümüne yönelik diplomatik girişimlerve Balkan devletleriyle ikili ilişkileri geliştirmek için Türkiye'nin yaptığı çalışmalarayrıntılı bir şekilde incelendi. Kosova Savaşı bittikten sonra Avrupa Birliği ve AmerikaBirleşik Devletleri Balkanları Avrupa ve Atlantik kurumlarına entegre etme çabalarınıarttırdılar. Bu tez aynı zamanda Balkanlar'da oluşan bu yeni siyasi, ekonomik ve askeriyapılarda Türkiye'nin rolünü anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of F. Aslı Kelkitli for the degree of the Master of Arts from theAtatürk Institute for Modern Turkish History to be taken June 2005Title: Turkish-Balkan Policy After the Cold WarThis thesis examines the Turkish-Balkan policy since the establishment of the Republicuntil now. Special emphasis is given to the period after the end of the Cold War asTurkish foreign policy gained several new aspects and experienced significant changesduring this era. With the dissolution of the Soviet Union and collapse of the communistregimes in the Balkans, the Iron Curtain which divided Turkey and Balkan statesdisappeared and these developments brought out a renewed Turkish interest andinvolvement in the region. However this early optimism gave way to stability andsecurity concerns with the bloody disintegration of Yugoslavia and the emergence of newconflicts and wars in the Balkans. Turkey had to bring forth new approaches and policiesin order to face the difficulties in this volatile geo-political environment. In this context,diplomatic initiatives towards the solution of the Bosnian and Kosovo crises and Turkishattempts to improve bilateral relations with the Balkan states were explored in details inthis thesis. After the end of the Kosovo War the EU and the US accelerated their effortsto integrate the Balkans into the Euro-Atlantic institutions. This thesis also attempts tofind out the role of Turkey in this new economic, political and security structures in theBalkans.