Tekirdağ yöresi halk oyunları müzikleri ve ritim notalarının incelenmesi
The study of melody and rythm of Tekirdağ regional folk dance
- Tez No: 273072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÖÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tekirdağ Yöresi Halk Oyunları hakkındaki çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu sebeple tezin içeriğinde ?Tekirdağ ili Halk Oyunları ezgilerinin notayla tespiti?, ?Oyun müziklerinin ezgi ve ritim bakımından incelenmesi? yer alacaktır.Bu çalışmadaki amaç geçmişten günümüze kadar gelmiş oyunların tespit edilmesi, bu oyunların müziklerini ve ritimlerini notaya alarak arşivlenmesidir. Yörede halk danslarının hala yaşatıldığı Tekirdağ merkezi ile Malkara, Şarköy, Muratlı ve Hayrabolu ilçelerini kapsamaktadır.Çalışmanın ilk basmağında yöre oyun ve müzikleri ile ilgili yazılı kaynaklar tespit edilip incelenmiştir. Yörede alanında uzman kişiler saptanıp bire bir görüşmeler yapılmış, yöre oyunları ve müzikleri kamera ile kaydedilmiştir
Özet (Çeviri)
Tekirdağ region working about on folk dances are limited.The content of this thesis therefore Tekirdağ detected notes of folk dances melodies , dance music in terms of melody and rhythm will be examining.The aim of this study came from the past to the present determination of dance music and rhythms of dance notation that the library is to receive.Still in the area of folk dance and other live Malkara, Şarköy, Muratlı, Hayrabolu with Tekirdağ center district are covered. In the first stage of the study area with dances and musics written sources are detected and analyzed. Experts in the field in the region to determine whether an interview was conducted by local dance and music were recorded with the camera.