Şarköy yöresi halk müziği araştırması (derleme, analiz, icra)
Şarköy region folk music research (compilation, analysis, performance)
  1. Tez No: 646472
  2. Yazar: KENAN SERHAT İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk Halk Müziği araştırması, yapıldığı yörenin kültürünü gün yüzüne çıkartmak anlamında büyük önem taşır. Şarköy ilçesinde şimdiye kadar yapılan ilk ve tek derleme çalışması 1970'li yıllarda Yücel PAŞMAKÇI tarafından gerçekleştirilmiştir.“Şarköy Yöresi Halk Müziği Araştırması”isimli bu çalışma yörede yapılan ikinci derleme çalışması mahiyetindedir. Göç etkisi göz önünde bulundurularak yapılan çalışmada alan araştırması yöntemi kullanılmış, Şarköy ve tüm köyleri araştırılmış, Türkçe, Nutyaca, Bulgarca ve Pomakça olmak üzere 4 dilde 19 türkü derlenmiştir. Derlenen türküler notaya alınmış, hikaye, donanım ve kaynak kişi bilgileri gibi özellikler ayrıntılı olarak verilmiştir. Emsal teşkil etmesi amacıyla örnek halk müziği eser analizi de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research of Turkish Folk Music is of great importance in terms of revealing the culture of the region where it was made. In the 1970s, Yücel PAŞMAKÇI conducted the first and only compilation study in Şarköy district. This study named“Şarköy Region Folk Music Research”is the second compilation study conducted in the region. In this study, considering the immigration effect, field research method was used, Şarköy and all villages were searched and 19 folk songs were compiled in 4 languages: Turkish, Nut, Bulgarian and Pomacic. Compiled folk songs were taken to note and features such as story, equipment and source contact information were given in detail. A sample analysis of folk music was also included in order to set a precedent