7. sınıf Türkçe çalışma kitaplarındaki deyimlerin öğretiminde kullanılan etkinliklerin etkililiği
Effectiveness of practices in the teaching of idioms in the 7th grade of Turkish coursebooks
- Tez No: 273076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Türkçe Dersi Öğretim Programı'na göre hazırlanan 7. Sınıf Türkçe Dersi Öğrenci Çalışma Kitaplarındaki deyim öğretimi etkinliklerinin etkililiğini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 2009-2010 Eğitim Öğretim yılında İlköğretim 7. sınıfta okutulmakta olan ders kitaplarından Pasifik Yayınları 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı ve Çalışma Kitabı kullanılmıştır. Bu kitapta yer alan deyim öğretimi etkinliklerinin etkililiğini tespit etmek amacıyla Sakarya/Hendek Şehit Mahmutbey İlköğretim Okulu 7. sınıf B ve D şubelerinden deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Kontrol grubuna araştırmacı tarafından çalışma kitabındakindaki etkinlikler aynen uygulanmış, deney grubuna ise araştırmacı tarafından hazırlanan deyim öğretimi etkinlikleri uygulanmıştır.Çalışmada deney ve kontrol grubuna ilk olarak ön testler uygulanmış, iki grup arasında herhangi bir anlamlı farklılık bulunmadığı görülmüştür. İki gruba uygulanan deyim öğretimi etkinliklerinin ardından son testler uygulanmış ve öğrencilerin deyim öğrenimleri açısından herhangi bir anlamlı farklılık bulunup bulunmadığı araştırılmıştır.Araştırmanın sonucunda deney grubuna uygulanan deyim öğretim etkinliklerinin, Türkçe 7. Sınıf Çalışma Kitabında bulunan deyim öğretim etkinliklerine göre, deyim öğrenimi açısından daha anlamlı öğrenmeler sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to measure the applicability of practices in the teaching of idioms in the 7th grade Turkish course books prepared in accordance with Turkish Course Teaching Programme. In the research, Turkish course book of Pacific Publications which was taught at 7th grade was used in Elementary Education in 2009-2010 academic year. Experimental and control groups were formed from 7B and D classes in Sakarya/Hendek Şehit Mahmutbey Elementary School in order to determine the effectiveness of practices in the teaching of idioms in this book. Teaching practices of idioms in the textbook were exactly applied to the control group whereas teaching practices of idioms developed by the researcher were applied to the experiment group.In the study, first, pre-tests were administered to the experimental and control groups, no significant difference was found between the two groups. After teaching practices of idioms to two groups, the post-tests were applied to two groups and it was investigated whether there was a significant difference in terms of students? idiom learning.At the end of the research, it was found out that teaching practices of idioms applied in the experimental group provided more meaningful learning in terms of idiom learning when compared to the 7th grade Turkish course book.