Yaratıcı yazma teknikleriyle tiyatro metni oluşturma uygulamalarında deyimlerin kullanımı
The use of idioms in the creation of theatre texts with creative writing techniques
  1. Tez No: 976256
  2. Yazar: HATİCE ÜLBEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı yazma tekniklerini kullanarak tiyatro metni oluşturma uygulamalarında deyimlerin kullanımını sağlamak, deyim öğretimine yönelik öğretmen ve deyimlerin günlük hayatta kullanımına yönelik öğrenci görüşlerini incelemektir. Karma yöntem araştırma desenlerinden keşfedici karma desen kullanılarak hazırlanan araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Kars Merkezde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 7.sınıf öğrencileriyle 14 haftalık bir çalışmayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak deyimlerin belirlenmesinde kullanılan anket, çalışma yaprağı ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel araştırma sürecinde zayıf deneysel desenlerden tek grup ön test-son test desen kullanılmıştır. Çalışma kapsamında gruba ilk olarak deyimlerin belirlenmesinde kullanılan anket ön test olarak uygulanmıştır. Ardından süreçte yaratıcı yazma teknikleriyle oluşturulan uygulamalara yer verilmiştir. Yaratıcı yazma teknikleriyle oluşturulmuş uygulamaların ardından gruba deyimlerin belirlenmesinde kullanılan anket son test olarak uygulanmış ve veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gönüllü olan 36 öğrenci ile deyimlerin günlük hayatta kullanılmasına yönelik görüşmeler yapılmıştır. Deyim öğretimi konusunda da öğretmen görüşlerini elde etmek için Kars Merkezde bulunan farklı ortaokullarda görev yapan 10 Türkçe öğretmeni ile görüşmeler yapılmış konu hakkındaki görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilmiş; bulgular, özetlenmiş ve sonuçlar yorumlanarak sunulmuştur. Çalışma grubunun ön test ve son test betimsel istatistikler tablosunda son test verilerinin ön test verilerinden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubunun aritmetik ortalama puan değerine bakıldığı zaman da yine son test verilerinin ön test verilerinden yüksek olduğu görülmüştür. Çalışma grubunun ön test ve son test puanlarına ilişkin Bağımlı Gruplar t-testi sonuçlarında son test ortalama puanlarının ön test puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. P değerine bakıldığı zaman ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin deyimleri kullanarak deyimlere yönelik birçok kelime ve kelime grubuna ulaştığı, verilen deyimle ilgili yeni bir metin oluşturdukları ve kurmaca bir metni örnek alarak yeni metinler oluşturabilecekleri görülmüştür. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, ders kitaplarında deyimlerin yer aldığı etkinlik türleri, ders kitaplarında yer alan etkinliklerin deyim öğretiminde etkili olup/olmama durumu, deyim öğretiminde sıklıkla tercih edilen yöntem ve teknikler, bu yöntem ve teknikleri tercih etme sebepleri ile ilgili öğretmen görüşleri tespit edilmiştir. Deyimleri ilk defa kim tarafından duyduğu, Türkçe dersinde öğrendiği deyimlere örnek verme durumu, Türkçe dersinde öğrendiği deyimleri günlük hayatta kullanım durumu, deyimleri kullanırken güçlük yaşama durumu ve deyimleri öğrenmek için tercih etmek istedikleri yöntem ve teknikler ile ilgili ise öğrenci görüşleri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yapılan çalışmanın yaratıcı yazma teknikleri ile tiyatro metni oluşturma uygulamalarında deyimlerin kullanılmasının etkili olduğu söylenebilir. Öğretmenlerle deyim öğretimine yönelik yapılan görüşmeler sonucunda en fazla ders kitaplarında yer alan deyim etkinliklerinin deyim ve anlamını eşleştirme etkinliği olduğu, ders kitaplarında yer alan etkinliklerin deyim öğretiminde etkili olup/olmama durumu ile ilgili konuda verilen cevaplardan çoğunun ders kitaplarında yer alan etkinliklerin etkili olmadığı, deyim öğretiminde ders kitaplarında yer alan yöntem ve teknikler dışında farklı yöntem ve teknik tercih ettikleri, tercih edilen bu yöntem ve tekniklerin kalıcı öğrenmeyi sağladığı, somut veriler sunduğu ve dikkati sağladığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Öğrencilerle deyimlerin günlük hayatta kullanılmasına yönelik yapılan görüşmeler sonucunda ise deyimleri ilk defa kim tarafından duydukları ile ilgili görüşlerin en fazla anne olduğu, Türkçe dersinde öğrendiği deyimlerden örnek verme durumu ile ilgili görüşlerde çoğu öğrendiği deyimlere örnek verebildiği, öğrencilerin deyim, atasözü ve yardımcı eylemle kurulmuş fiilleri karıştırdıkları görülmüştür. Türkçe dersinde öğrendiği deyimleri çoğu öğrencinin günlük hayatta kullandığı ve deyim kullanırken güçlük yaşamadığı, Türkçe dersinde deyimleri öğrenmek için tercih edilen yöntem ve teknik ile ilgili görüşlerden elde edilen sonuçlarda verilen cevapların ise oyunlarla öğrenme, farklı etkinliklerle öğrenme, eğlenceli şekilde öğrenme gibi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to utilize idioms in theatrical text creation practices using creative writing techniques and to examine teachers' perspectives on idiom teaching and students' perspectives on the use of idioms in daily life. This research, designed using an exploratory mixed-method research design, was conducted over a 14-week period with 7th-grade students attending a middle school in Kars City Center during the second semester of the 2023-2024 academic year. A questionnaire, a worksheet, and a semi-structured interview form were used to identify idioms as data collection tools. A single-group pretest-posttest design, a weak experimental design, was used in the quantitative research process. The questionnaire used to identify idioms was first administered to the group as a pretest. This was followed by creative writing techniques. Following the creative writing techniques, the questionnaire used to identify idioms was administered to the group as a posttest, and the data were analyzed. A phenomenological design was used in the qualitative dimension of the study. Using a semi-structured interview form developed by the researcher, interviews were conducted with 36 volunteer students about the use of idioms in daily life. To obtain teachers' opinions on the teaching of idioms, interviews were conducted with 10 Turkish teachers working in various secondary schools in the city center of Kars, and their opinions were obtained. The data obtained from the interviews were evaluated; the findings were summarized, and the results were presented and interpreted. The descriptive statistics table for the pretest and posttest of the study group revealed that the posttest data were higher than the pretest data. When the arithmetic mean score of the study group was examined, it was also observed that the posttest data were higher than the pretest data. The results of the Dependent Groups t-test regarding the pretest and posttest scores of the study group revealed that the posttest mean scores were higher than the pretest scores. The p value indicated a significant difference between the pretest and posttest scores. It was observed that students used idioms to access numerous words and phrases related to idioms, created new texts related to the given idiom, and were able to create new texts using a fictional text as an example. The findings from the interviews revealed teachers' opinions on the types of activities involving idioms in textbooks, the effectiveness of the activities in textbooks in teaching idioms, the frequently preferred methods and techniques for teaching idioms, and the reasons for choosing these methods and techniques. Students' opinions were collected regarding who first heard the idioms, whether they gave examples of idioms learned in Turkish class, whether they use the idioms learned in Turkish class in daily life, whether they experience difficulties using the idioms, and their preferred methods and techniques for learning the idioms. The research results indicate that the use of idioms in creative writing techniques and the creation of theatrical texts is effective. Interviews with teachers on idiom teaching revealed that the most common idiom activity found in textbooks is the matching of idioms to their meanings. Most responses regarding the effectiveness of textbook activities in teaching idioms indicated that the activities in textbooks are not effective, that they prefer different methods and techniques than those in textbooks for teaching idioms. These preferred methods and techniques ensure permanent learning, provide concrete data, and maintain attention. Interviews conducted with students about the use of idioms in daily life revealed that mothers were the most likely to express their opinions about who first taught them the idioms. Regarding the ability to provide examples of idioms learned in Turkish language classes, most students were able to provide examples of the idioms they learned, and students were found to confuse idioms, proverbs, and verbs formed with auxiliary verbs. The results obtained from the opinions regarding the preferred methods and techniques for learning idioms in Turkish language classes revealed that the responses included learning through games, learning through various activities, and learning in a fun way.