Osman Nevres Dîvânı'nda maddî kültür
Material culture in Osman Nevres Divan
- Tez No: 273084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
19. yüzyıl şairlerinden Osman Nevres Dîvânı'nda yer alan maddi kültür unsurlarının tespiti ve bu unsurların şair tarafından nasıl işlendiğini incelemeye yönelik olan çalışmamızda Dîvân şairlerinin toplum hayatından, sosyal hayattan, çevrelerinden ve ait oldukları toplumun inanç ve kültürel değerlerinden kopuk olmadıklarını; bilhassa maddi kültüre ait unsurlara şiirlerinde sıkça yer verdiklerini Osman Nevres Dîvânı özelinde göstermeye çalıştık.Bunu yaparken ilk olarak belirlediğimiz ilgili unsurları önce açıkladık, sonrasında ise şair tarafından nasıl işlendiğini, hangi özellikleriyle ele alındığını ortaya koymaya çalıştık. Ele aldığımız maddelerin ayrıntılı bir şekilde açıklanması ve yorumlanmasında çeşitli kaynaklardan yararlandık. Ayrıca kullandığımız veya kullanmadığımız ilgili tüm unsurlara ait örnek beyitlerin künyelerini, sahayla ilgili diğer araştırma ve çalışmalarda katkı sağlayacağı düşüncesiyle indeks bölümünde gösterdik.
Özet (Çeviri)
We tried to show the elements of monetary culture taking place in the Osman Nevres Divan in the 19th century and while searching how poet handles these elements, we also tried to show the social lives of the Divans? poets, their environments, their dependence on religious and cultural values and especially their usage of monetary culture elements in their poems.While we were doing this, we first explained these elements; then we tried to explain how these elements were handled by poet. We used various sources while we were explaining and interpreting these matters. Besides we thought that it would be useful to show in the index part the examples of all sorts of poems which we used or not so that it would contribute to other researches and studies.