Yerel yönetimlerde çalışma ilişkileri: Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneği
An example at Sakarya the Metropolitan Municipality as working relations in local municipalties
- Tez No: 273088
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneğinden yola çıkarak Yerel Yönetimlerde çalışma ilişkilerini incelemektedir. Öncelikle Türkiye'de yerel yönetimlerde çalışma ilişkileri incelenecek, bireysel ve toplu iş hukukunun gelişme seyrine değinilecek, yerel yönetimlerde genel işler iş kolundaki gelişmeler anlatılacaktır. Genel işler iş kolunda çalışanların hukuki statüsü ve norm kadro hakkında bilgi verilecek, Yerel Yönetimlerde Çalışma İlişkileri eleştirel bakış açısından değerlendirmeye tabi tutulacak, kadrolu işçi, geçici işçi, müteahhit işçisi farkı, ücret farkları, sendikasızlaştırma, özelleştirme/ taşeronlaşma değerlendirilecektir.Sakarya Büyükşehir Belediyesi Örneği; insan kaynakları, işçi istihdamının yapısı, sendikal örgütlenme ve yetkili sendika açılarından incelenecek ve bağlı birimlerinde Genel İşler İş Kolundaki gelişmeler değerlendirilecektir.Sakarya Büyükşehir Belediyesinde tarafımızca yapılan anket uygulamasının konusu, amacı, önemi açıklanacak, örneklem seçimi ve veri toplama yöntemi izah edilecek ve araştırmadan elde edilen veriler değerlendirilerek hipotez ortaya konulacaktır.Tüm bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında, kapalı toplum olmaktan kurtulmak ve dünyaya açılmak isteyen ülkemizin önünde AB ve küreselleşme zorunlu bir seçenek olarak gözükmektedir. Son dönemlerde yerel yönetimler alanında olumlu gelişmeler gözlenmektedir. Elbette ki bu gelişmelerin bir faturası vardır. Ne yazık ki bu fatura toplumun tüm kesimlerine dengeli bir şekilde yansıtılmamakta, her zaman olduğu gibi çalışanlara yıkılmaktadır. Bu da çalışanların haklı olarak şikâyetlerine ve mutsuzluklarına sebep olmaktadır. Devlete/Topluma düşen görev ise AB ve küreselleşme sonucu çıkan faturanın tüm kesimlere adil bir şekilde paylaştırılması için gerekli önlemlerin alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies working relations at local municipalities that takes as an example of Sakarya Metropolitan Municipality. First, it is reviewed the working relations at municipalities in Turkey, mentioned the development progress of individual and assembled labour law, explained improvements at work branch of general labour at local municipalities. Then, the legal status and norm staff of employees at work branch of general labour are explained, later, work relations at local municipalities is evaluated from the point of view of criticism and it will be evaluated the ordinary, union, subcontraction, privatization and salary differences among norm laborer, temporary laborer and subcontractor laborer.At the second part, the example of Sakarya Metropolitan Municipality is analyzed according to human resources, the structure of labour employment, free labour and authorized union and the improvements in work branch of general labour at Sakarya Metropolitan Municipality and its affiliated units.Finally, the survey conducted at Sakarya Metropolitan Municipality will be explained as the subjects, goals, importance. It is illustrated the sampling of the survey and the method of collecting data, then the hypothesis will be introduced by assessing the data collecting from survey.Under the consideration of all information and evaluations, EU and globalization are seem a mandatory options to our country that want to unfold to the world and to burst a close community. Lately, some positive improvements about local administrations are seen even not level of that in libertarian and developed countries. Assuredly, there is a cost of these improvements. Unfortunately, the cost is paid as usually by only employers; however the cost is shares all around the segments of the society, equally. This yields unhappiness and complaints of the workers with good reasons. The duty of state and society is to take precaution for a fair cost sharing to all segments of the community.