Kur'an kurslarında yetişkinlik dönemi din eğitimi yöntem ve teknikleri
Tecniques and methods in Qur?an courses for adults
- Tez No: 273126
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CEBECİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan doğumundan ölümüne dek gelişimini belirli dönemler içinde sürdürür. Her dönem bir öncekinin etkisi altında oluşur ve bir sonraki evreyi etkiler. Bu sebeple yetişkinlik, ergenlik ve gençlik yıllarını takiben hayatın sonuna kadar devam eden dönemin adıdır.Yaşadığımız dönemde, demografik ve aile yapısındaki değişiklikler, bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler ile gelişen şartlar neticesinde insan hayatının bir bütün olarak incelenmesi ihtiyacı gibi sebepler yetişkin eğitiminin ortaya çıkmasına neden olan önemli etkenlerdir. Yetişkin eğitimi sistematik anlamda son yıllarda gündeme gelse de aslında insanlık tarihi kadar eskidir.Çalışmamızda yetişkin, eğitimi ve yetişkin eğitiminde uygulanan metod ve teknikler hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanı sıra İstanbul il genelinde görev yapan Kur'an kursu öğreticilerine uygulanan anket ile elde edilen bulguların değerlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
A human continues his progress from his birth to his death in certain periods. Each period exists under the influence of the preceding one and affects the following one. Therefore, adulthood is the name of the period following the years of adolescence and youth and going on till the end of life.Today the reasons such as the conditions developing due to the changes in demographics and the structure of family, the advances in the fields of science and technology, and as a result of those conditions, the need of studying on human life as a whole are the important factors which have caused to appear adult education. Adult education has become even a current issue systematically in the last years, in fact it is as old as the history of mankind.In our study, it has been given information about adult education and the methods and techniques applied in adult education. In addition, our study includes the evaluation of the findings obtained by the help of the questionnaries applied to the the Quranic school instructors working in and around the city of Istanbul.