Ege bölgesi zeybek oyunlarının adlarına göre tasnifi ve incelenmesi
Aegean zeybek games by name and classification study
  1. Tez No: 273127
  2. Yazar: FATİH MEHMET SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizin batısında bulanan Ege bölgesi tarih boyunca birçok halka ev sahipliği yapmıştır.Bu çalışmada Efe, Zeybek, Kızan kelimelerinin anlamları, Zeybeklerin soyları ve toplumsal yapıları anlatılmış olup daha önce birçok sefer incelenmiş olan Ege bölgesi zeybek dansları yöre-illerine göre, cinsiyete göre, kullanılan oyun araçlarına göre, eşlik çalgılarına göre, kişi sayısına göre, oyuncuların birbirleriyle tutuşmalarına göre, oyunların oynanma yerlerine göre ve metronomuna göre incelenmiş olup tablolar halinde tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country on the west finds the Aegean region throughout history, many people host yapmıştır.Bu work Efe, Zeybek, slide the word meanings of the Zeybek genealogy of social structures, are described and previously many times examined the Aegean region Zeybek dances, local-il, according to sex, used the game tools According accompanied by instruments, according to the number of people, according to the players holding each other, depending on where the game is played, and metronome according to the examined and were classified as tables.