İnşaat sektöründe tedarik zinciri uygulanabilirliği: Çelik konstrüksiyon yapı sektöründe bir örnek uygulama
Applicability of supply chain within the construction sector: An example application within steel construction sector
  1. Tez No: 273128
  2. Yazar: SALİM ÖZLEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir işletmenin amacı; ürettiği ürün veya hizmeti müşterisine zamanında teslim edip, gelir elde etmektir. Bunu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri yüksek kalitede, düşük maliyetle tedarik etmesi gerekir. Bununda temelinde, satın almadan ürünün müşteriye ulaşmasına kadar geçen sürecin yani tedarik zincirinin iyi yönetilmesi yer almaktadır.Artan rakipler ve rekabet koşulları altında organizasyonlar; rekabet güçlerini koruyabilmek veya artırmak için tedarik zinciri uygulamalarına başvurmaktadır. Rekabet güçlerini artıracağını düşündüğü zincire dâhil olmakta veya öz yetenekleri dışındaki işleri yüksek kalite ve düşük maliyetle gerçekleştirmek için farklı firmalarla anlaşarak o firmanın tedarik zincirini kullanmakta veya kendi kurdukları tedarik zincirini yönettirmektedirler.Bu bağlamda, yapılan bu çalışmanın araştırma problemi; yukarıda bahsi geçen yaklaşımın inşaat sektörü içerisindeki uygulamalarının incelemesi, sağladığı faydaların, uygulamada yaşanan aksaklıkların ve uygulanması için gerekli faktörlerin ortaya konmasıdır.Bunların ortaya konması için literatür taramasına ek olarak, inşaat sektöründe Sakarya ve civarındaki illerde betonarme inşaat işleri yapan bir firmanın; atölyesi ve işçisi bulunmayan, proje bazlı olarak tedarik zinciri kuran başka bir firma ile ortak çalışarak gerçekleştirdiği iki adet endüstriyel çelik yapı (fabrika ) projesi örnek olay olarak incelenmiştir. Burada inşaat firması ana yüklenici, tedarik zinciri kuran ve yöneten firma ise taşerondur. Ancak taşeron olan bu firma da işleri kurduğu zincirindeki diğer firmalara aktarmakta, ana yüklenici ile müşterinin istediği yüksek kalite ve düşük maliyette gerçekleşmesi için yönetim ve kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.Veri edinmede örnek olay yönteminin tercih edilmesinin nedenleri:-Tedarik Zinciri Yönetimi kavramının uygulamadaki algılanışını görebilmek,-Anket, görüşme vb. araştırma yöntemleri ile elde edilecek olan verilerin, bu bağlamda çalışan firmanın sadece bakış açısını ortaya koyacağını, net sonuçlar vermeyeceğinin düşünülmesidir.Bu sebeple çalışmadaki örnek olaylar içerisinde birebir yer alarak veriler toplanmıştır. İki proje içerisinde de tedarik zinciri kuran firma bünyesinde çeşitli görevlerde yer alınmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen veriler ( maliyet) ve firma yetkilileri ile yapılan informal görüşmeler neticesinde; tedarik zinciri yönetiminin başka bir firmaya yaptırılmasının firmanın iç çalışmalarını en uygun ve basit bir şekle gelmesini, müşteri isteklerine odaklanılmayı sağladığı tespit edilmiştir. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için gerekli olan faktörler ve uygulama esnasında çıkan aksaklıklar da ortaya konmuş, bu aksaklıkların giderilmesi için yapılabilecek çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of a business is to profit by delivering a product or service on time to the customer. In order to make this happen, the products or services must be supplied at low costs with high quality. Proper management in all stages from purchasing to the delivery of the product to the customer form the foundation of supply chain management.Under increasing competition organizations; Tend to incline on using supply chain management in order to keep or increase their competitive advantage. They tend to use models that they think would increase their competitive advantage or they come to agreements with other companies when capabilities are limited and use their supply chains to complete the tasks which are beyond their abilities with high quality and low cost. Companies may also use their own constructed supply chain models.Problem to be investigated within this context; to investigate the above and it?s application within the construction sector, it?s benefits, the problems which arise during implementation, and to bring forth the factors that must be used for it?s implementation.To use these as an example, as an addition within in the literature review, a case study has been included about a firm within the Sakarya region which conducts construction using reinforced concrete, does not have a plant or workers, and has teamed up with another company to use their supply chain management model for factory projects such as industrial steel production. In this example, the construction firm is the main contractor and the firm with the supply chain model is the subcontractor/vendor. However the subcontractor / vendor firm shares the tasks with the firms within the supply chain management, also provides the high quality products at low cost, and manages the whole process for the contractor and the customer.Reasons for the approval of the example case study by management for information purposes:-To be able to understand the implementation of supply chain management.-Survey: It is thought that only points of view rather than net results will suffice from the data, which will be generated by the research and development teams.For this reason, data is collected from within specific situations in the study, and from two projects that include various tasks from firms, which have developed supply chain management models.Data which is gathered in conclusion of the study and from informal meetings with budget and firm management; It is proven that by implementing supply chain management model to a different firm, the firms production is inclined to work in a simple and efficient manner that concentrates primarily on customer expectations. Problems, which arise during idea generation and implementation, are taken into consideration and solutions for these problems have been found.