Acaibü'l-Ma?l?k?t giriş, metin, inceleme, dizin ?sözlük
Acaibü?l-Ma?l?k?t introduction, text, analysis, index-dictionary
- Tez No: 273130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KIRBAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
14. yy'da Ali Bin Abdurrahman tarafından coğrafya alanında yazılmış bir eser olan Acâ'ibü'l-Mahlûkat, Osmanlılar'da coğrafya yazıcılığının ilk örneğini oluşturur. Bu özelliğiyle kendinden sonraki eserlere de kaynak teşkil eden Acâi'bü'l-Mahlûkat, Dünya'nın yuvarlaklığı konusuna da değinen ilk eserimiz olması nedeniyle incelenmeye değer bulunmuştur.Eserimiz sadece coğrafyayı ilgilendiren konular dışında, tarihi olaylara ve şahsiyetlere değinmesi, dönemin sosyal yaşantısını tüm yönleriyle ele alması yönüyle de önemli bir yere sahiptir.Eserimiz 176 varaktan meydana gelmektedir. Tezde, metnin 35.-70. varaklar arasındaki 35 varaklık kısmının metin incelemesi, metin transkripsiyonu, ses bilgisi incelemesi ve dizin-sözlük çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acâ'ibü'l-Mahlûkat, written by Ali Bin Abdurrahman in the field of geography in the 14. century, sets the example of geopraphical writing in Ottoman's. Acâibü'l-Mahlûkat, the source for following works, is worth to studying because it is the first work which mentioned the roundness of world.This work is precious not only for dealing with the subject about geography, but also for studying historical events and personalities and social life of this century thoroughly.The work consists of 176 sheets of paper. In this thesis, 35 sheets of paper, between 35-70, are studied textually, also text transcription, phonetics analysis and index-dictionary studies are done.