Hacı adaylarına verilen eğitim seminerlerinin yeterliliği
The adequacy to of thetraining seminar for candidate pilgrims
- Tez No: 273149
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KAYMAKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, hac ibadetini yerine getirecek hacı adaylarının katıldığı ve müftülüklerin düzenlediği hac seminerleri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ il müftülüklerinin düzenlediği 2009 yılı hac seminerlerine katılan toplam 455 hacı adayı üzerinde anket tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Bu şekilde toplanan verilerin istatistiksel işlemleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar istatistiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada cinsiyet, yaş, sosyal çevre, eğitim durumu ve meslek gibi demografik özelliklerin hac ibadeti ve eğitimine etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Örneklem grubundan elde edilen veriler Ki Kare tekniğiyle çözümlenmeye çalışılmış ve anlamlı olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to be researhed hajj seminars participating in pilgrim candidates and regulated by muftuluks. The Study was applied using the survey technique on the basis of 455 pilgrim candidates paticipating in 2009 year-hajj seminars regulated by Kocaeli, Sakarya and Tekirdağ province muftuluks. İn this way statistical processings of data collected were done SPSS using computer statistical software package. In study, it has been tried to be researhed the some factors? effects (sex, age, social environment, demographic characteristics such as education and occupational status) on pilgrimage worship and pilgrimage education. The data obtained from the sample group is being tried to analyzed with the Chi Square technique and to determine whether there has been significant.