Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Investigation of technological pedagogical content knowledge of social studies teacher candidates in the scope of 21st century skills
- Tez No: 765940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurabilmek için bireylerin geliştirmesi gereken beceriler değişmiştir. Bu değişen beceriler genel adıyla 21. Yüzyıl becerileri olarak adlandırılıyor. Öğretim programları bu beceriler göz önünde bulundurularak tasarlanır. Yapılan farklı çalışmalara göre 21. Yüzyıl becerilerin gruplandırılması da farklılık gösterir. Günümüzde hayatın hemen hemen her alanında teknolojiden ve teknolojik ürünlerden faydalanıyoruz. Teknolojik aletlerin kullanılması başta olmak üzere teknolojik bilgilerimizin yeterli olması gerekir. Eksikliklerin giderilmesi adına birçok eğitsel faaliyetlerde düzenlenmektedir. Bu araştırma da Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgilerinin cinsiyet ve sınıf düzeylerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı döneminde Aksaray Üniversitesi eğitim fakültesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi eğitim fakültesinde öğrenim gören 234 Sosyal Bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) ölçeği kullanılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama deseni kullanılarak yürütülmüştür. Elde edilen veriler bir istatistik programına girilerek bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA testleri uygulanıp analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların vermiş olduğu cevaplara göre TPAB ölçeğin alt faktörleri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılık olup olmadığına yönelik bağımsız örneklem t-testi yapıldığında anlamlı farklılık bulunmamıştır. TPAB ölçeğinin alt faktörleri ile sınıf düzeyi değişkeni ile anlamlı farklılık olup olmadığına yönelik ANOVA testi yapıldığında alan bilgisi faktöründe üç ve dördüncü sınıfların lehine, teknolojik ve pedagojik bilgi etkileşimi faktöründe dördüncü sınıfların lehine, alan ve teknolojik bilgi etkileşimi faktöründe dördüncü sınıfların lehine ve TPAB ölçeği toplam puanında da dördüncü sınıfların lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılıklar da birinci ve ikinci sınıfların alehinedir. Anlamlı farklılıklara baktığımızda öğretmen adaylarına alan derslerinin birinci sınıftan itibaren verilmesi önerilmektedir. Bu alanda yapılacak olan diğer çalışmalarda, araştırmaya farklı üniversitelerde dahil edilebilir.
Özet (Çeviri)
The skills that individuals need to develop in order to keep up with the changing and developing world have changed. These changing skills are commonly referred to as 21st Century skills. Curriculums are designed with these skills in mind. According to different studies, the grouping of 21st century skills also differs. Today, we benefit from technology and technological products in almost every aspect of life. Our technological knowledge, especially the use of technological tools, should be sufficient. In order to eliminate the deficiencies, many educational activities are organized. In this research, it is aimed to examine the technological pedagogical content knowledge of Social Studies teacher candidates according to their gender and class levels within the scope of 21st century skills. The study group of the research consists of 234 Social Studies teacher candidates studying at Aksaray University education faculty and Nevşehir Hacı Bektaş Veli University education faculty in the 2021-2022 academic year. Technological Pedagogical Content Knowledge in the Scope of 21st Century Skills (TPACK) scale was used to collect data. The research was carried out using the scanning design, which is one of the quantitative research methods. The obtained data were entered into a statistical program and analyzed by applying independent sample t-test and ANOVA tests. According to the results of the research, no significant difference was found when the independent sample t-test was performed to determine whether there was a significant difference between the sub-factors of the TPACK scale and the gender variable, according to the answers given by the participants. When the ANOVA test was conducted to determine whether there was a significant difference between the sub-factors of the TPACK scale and the grade level variable, it was found in favor of the third and fourth grades in the field knowledge factor, in favor of the fourth grades in the technological and pedagogical information interaction factor, in favor of the fourth grades in the field and technological knowledge interaction factor, and in the total score of the TPACK scale. There were also significant differences in favor of the fourth graders. These differences are against the first and second classes. When we look at the significant differences, it is recommended that the field courses be given to teacher candidates starting from the first grade. Other studies in this field can be included in the research at different universities.