Türk halk müziğinde koro uygulamalarının incelenmesi (TRT ile Kültür ve Turizm Bakanlığı örneği)
Application of chorus technics in turkish folk music (Example of TRT and Ministry of Culture and Turism )
- Tez No: 273148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
20. yüzyılın başlarında kitle iletişim araçları, yeni teknolojik icatlar olarak insan hayatındaki yerlerini almaya başlamıştır. Özellikle ses kayıt teknikleri ve radyo, kültürel paylaşımın hızlanmasında etkin rol oynamıştır. Türk Halk Müziği, icra ve tavır özellikleri bakımından mahalli üslubun oldukça gelişmiş olduğu ve yörelere göre farklılıklar gösteren bir müzik türüdür. Kitle iletişim araçlarının gelişimi ile sadece bir yöreye has icra teknikleri ile seslendirilen halk ezgilerinin farklı yörelerde de kolayca tanınma imkânı doğmuştur.Türkülerin derlenerek, radyo aracılığı ile yurt sathında duyurulma düşüncesi, Türkiye Radyoları bünyesinde Türk Halk Müziği topluluklarının oluşumunu beraberinde getirmiştir. Önceleri topluluk icrası olarak başlayan çalışmalar, daha sonra resmi kurumlar aracılığı ile meydan gelecek olan, Türk Halk Müziği Korolarının oluşumuna model teşkil etmiştir. Türk Halk Müziğinde Koro Uygulamalarının İncelenmesi (TRT İle Kültür Ve Turizm Bakanlığı Örneği)başlıklı bu tezimizde, mahalli icrada yer alan çalıp söyleme tekniklerinden yola çıkılarak, TRT ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde yer alan koroların müzikal yapılanmaları incelenmeye çalışılmıştır.Gelenekte kullanılan icra modelleri, cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Halk Müziği'nin yeni bir anlayışla yapılandırılması için önerilen çalışmalar ile Türkiye Radyoları'nın kurulduğu yıllarda yapılan halk müziği yayınları, tezimizin birinci bölümünde ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde geleneksel icradan yola çıkılarak oluşturulan, Türk Halk Müziği koro ve topluluklarının müzikal icra şekilleri tarihsel bir sıralama izlenerek açıklanmıştır. Tezimizin üçüncü bölümü Türk Halk Müziği'nin korla yapılanmasının 21. yüz yıldaki durumu ele alınmıştır. Yine üçüncü bölüme eklenen Türk Halk Müziği' emeği geçen seçkin sanatçı ve koro şefleri ile yapılan röportajlarda, Türk Halk Müziği Koroları'nın yapılanmalarında yaşanan problemlere değinilmiş, çözüm önerileri sunulmuştur.Bu çalışmanın hazırlanmasında kapsamlı bir literatür çalışması yapılmış konu ile ilgili uzmanların görüşlerine başvurulmuştur. Türk Halk Müziğinde Koro Uygulamalarının İncelenmesi (TRT İle Kültür Ve Turizm Bakanlığı Örneği) adlı bu tez ilgili kurumlarda sürdürülen müzikal çalışmaların daha iyi bir noktaya taşınması adına kılavuz olabilecek bir ön çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 20th century, media has become important in human life via the new technologic inventions. Especially, record techniques and radio has an important role in acceleration of cultural communication. Turkish Folk Music is a music genre that has an improved native speech in terms of tone and performing. Via the invention of media, folk melody, that is special for only one region, able to be known in different regions too.The idea of compiling and announcing folk music around the country through radio poses the formation of Turkish Folk Music under the organization of Turkish Radios. Firstly, performances start with communities then, they become as a model for creation of Turkish Folk Music Chorus. In the thesis which is named as Application of Chorus Technics in Turkish Folk Music (example of TRT and Ministry of Culture and Turism )? , by considering performing and singing techniques in local performance, the music structures in TRT and Ministry of Culture Turkish Folk Music Chorus are tried to be studied.In the first part of the thesis, traditional performing models and suggested studies about restructuring Turkish Folk Music with a new understanding, and publish of folk music at the beginning of establish of TRT are investigated. In the second part, via the traditional performance techniques; musical performing structures of Turkish Folk Music choruses and groups are studied in terms of alphabetical order. In the third part of the thesis, the position of chorus structure of Turkish Folk Music at 21st century is studied .Also, in the third part, the problems in restructuring Turkish Folk Music Choruses are included with the eligible artist?s and chorister?s interview, and solutions are suggested.In the preparation of this investigation comprehensive literature study is made and opinion of necessary experts are consulted. This thesis is an preliminary work in order to go further musical investigations in concerned institutions.