Müsabık genç tenis oyuncularının sezinleme zamanı performanslarının incelenmesi
Investigation of coincidence timing accuracy of competitive tennis players
- Tez No: 273151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, tenis oyuncularının sezinleme zamanı performanslarının incelenmesi ve sedanterlerle karşılaştırılması amaçlamıştır. Araştırma grubunu Ankara ilinde en az 24 ay düzenli tenis antrenmanına katılmış 8 ? 10 yaş grubu 75 müsabık erkek/kız tenis oyuncusu ile aynı yaş grubundan Ankara ilinde yaşayan 85 sedanter oluşturmaktadır. Sezinleme zamanı performanslarının ölçümünde,“Bassin Anticipation Timer”ölçüm aracı kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15 programı kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup durumunda, gruplar arası karşılaştırmalarında Bağımsız örnekler (Independent samples) ?T? testi ve grup içerisinde elde edilen verilerle, yaşlar arasında farklılık olup olmadığını test etmek amacıyla Varyans Analizi (Anova) kullanılmıştır. Ölçümler sonucunda; tenis oyuncularının sezinleme zamanı performansları sedanterlerin sezinleme zamanı performanslarından anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Tenisçi erkeklerin ve tenisçi kızların sezinleme zamanı performansları arasında ise anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Tenisçilerin sezinleme zamanı performansının yapılan yaş grupları arası karşılaştırmasına göre gruplar arasında belirgin bir farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the coincidence timing accuracy (CTA) performance of the tennis players and compare them with the non-active controls. The experimental group consists of 75 competitive male and female tennis players aged between 8-10 who regularly attented at least 24-month tennis training in Ankara and the control group consists of 85 male and females aged between 8-10 living in Ankara. In the measurements of CTA performances, Bassin Anticipation Timer was used. When the data obtained from the study was analyzed, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15 programme was utilized. In the case of two groups, Independent samples T-test were used for the comparison of qualitative data between groups and Variance analysis (Anova) were used to test whether there was a difference between ages by using the data obtained within the groups for the comparison of qualitative data. The results revealed that the CTA performances of the tennis players were significantly higher than the CTA performances of the controls. It was also determined that there was not a significant difference between the CTA performances of male and female tennis players. According to the comparison of the CTA performances of tennis players in terms of ages, there was not observed a significant difference between the age groups.