Buhari'ye yöneltilen bazı tenkitler
- Tez No: 41257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
İslam âlimleri tarafından Kur'an'dan sonra en sahih ikinci kaynak olarak kabul edilen ve Türk illerinin yetiştirdiği meşhur muhaddis Muhammed b. İsmail el-Buhârî (194-810/256-870) tarafından kaleme alınan el-Câmiu's-Sahîh, X. asırdan itibaren her yönüyle (müsbet-menfî) kritik edilmiştir. Müellifinin gayesi, Hz. Peygamberin en sahih hadislerini bir araya getirmek olan bu eser, (özellikle) ihtiva ettiği hadislerin gerek metin ve gerekse senedleri/râvîleri yönünden bazı müslüman âlimlerin eleştirileriyle karşılaşmıştır. XIX. asırdan itibaren bu tenkitlere, müsteşrikler de iştirak etmişlerdir. Bu çalışmada, tarih boyu el-Câmiu's-Sahîh'e yöneltilen her türlü tenkit, ana hatlarıyla ele alınmış ve bunların ilmî değeri üzerinde mukayeseli biçimde araştırma yapılmıştır. Eleştirenlerinden fazla savunanları bulunan bu hadis musannefinin, hadis usûlü kaidelerine ne ölçüde mutabık kalarak yazıldığı incelenmiş, hakkında menfi olarak hiç söz sarf etmeyenlerle edenlerin bakış açılan arasındaki fark işlenmeye çalışılmıştır. Tenkitlere geçmeden önce, eseri yazanın hayâtı ve yaşadığı devrin şartlan hem hadis tarihi hem de siyâsî tarih bakımından gözden geçirilmiş, hadis tenkîdiyle ilgili birtakım konular kısaca açıklığa kavuşturulmuştur. Bununla, Buhârî'nin Sahîh'ine yöneltilen tenkitlerin bir bütünlük içerisinde mülâhaza edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is considered by muslim scholars that al-Jami' al-Sahih, the work of Muhammed b. İsmail al-Bukhari (194-810/256-870), as an authority next only to the Holy Quran. al-Bukhari's mentioned book was, and is still, criticized from different aspects (positively-negatively) by muhaddisîn, the experts of Hadith (Tradition). This book which its author's aim was to compile and collect the most authentic hadiths of the Holy Prophet Muhammed, was confronted with criticisms by the critics of some muslim doctors, especially about the text and isnad/narrators of the hadith. Since XIX. century orientalists also joined to this criticism. In this study, during history, every kind of criticism which was directed to al-Jami' al-Sahih, was researched and their scientific values were compared. This book which has more defenders than critics was examined how much it has agreed with the rulers of Usui al-Hadith. We tried to point out the difference of viewpoints between those who criticized it and those who didn't say nothing negatively. Before this, it is given information about the life of al-Bukhari, his education and on some important social and political problems of his time. By this way, it was aimed to observe the critics on al-Bukhari's al-Sahih as a whole.