Ahmet Hamdi Tanpınar'ın '19'uncu Asır Türk edebiyatı' adlı kitabının söz varlığı
The vocabulary Ahmet Hamdi Tanpınar?s ?19.century Turkish literature?
  1. Tez No: 273157
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 677
Özet
Bir dilin sözvarlığını ortaya koyan kitaplara sözlük denir. Sözlüklerin de temel birimi kelimedir. Sözlükler bir dildeki sözlük birimi olan kelimelerin tümünün ya da bir bölümünün tanımlarını, söylenişlerini, kullanımlarını ve dilbilgisine dair sınıflarını gösterir. Bu bakımdan sözlükleri genel ve özel sözlükler olmak üzere iki sınıfa ayırmak mümkündür.Bir dili kullananlar tarafından ortaya konan en güzel, en beliğ, en seçkin ifade tarzlarını o dilin edebi metinlerinde bulmak mümkündür. Bu bakımdan dili konuşanlar arasında edebiyat ve sanat adamlarının eserleri ön plana çıkmaktadır.XX. yüzyılın büyük sanat, edebiyat ve bilim adamlarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ?19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi? adlı eserinin söz varlığı üzerine hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bunlardan birincisinde kendisi hakkında hazırlanan çalışmalardan derlediğimiz Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hayatını, şahsiyetini ve eserlerini tanıtan bilgiler yer alır. İkinci bölümde sözlükbilim, sözlük türleri ve yazar-sanatçı sözlükleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm ise ?19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi?nin dizinli söz varlığını içerir.Bu dizinde metindeki kelimelerin hangi satırda, hangi çekim ekleriyle ve kaç kez tekrarlandığını verdik. Çalışmanın sonuna da bir kelimenin hangi satırda geçtiğinin görülebilmesi maksadıyla özel olarak hazırlanmış numaralandırılmış dizin metnini koyduk.
Özet (Çeviri)
A dictionary of the language of the book is called sözvarlığını revealed. Is the basic unit of dictionary words. Dictionaries of words in a language interface unit, the whole or a part of the definition, pronunciation, usage, and shows the class of grammar. In this respect the general dictionaries and special dictionaries is possible to divide into two classes.Posed by those who use a language best, most eloquent, the most exclusive styles of expression of the language is to be found in literary texts. In this respect, the language spoken among the works of literature and art, he has come to the fore.XX. century's great art, literature and science from childhood, memories of the man“19 Century Turkish Literature ”for his work on the vocabulary consists of three parts of this study was prepared. The first of them preparing their own studies say about the life of our childhood, memories, şahsiyetini includes information that identifies and works. In the second part of lexicography, dictionaries, dictionary types, and gives information about the author-artist. The third section,“19 Century Turkish Literature ”with the directory that contains the assets.Which of these words in the line of text in the index, which has been repeated many times and have given their suffixes. What line of work at the end of a word that can be seen through a specially crafted in order to put the text of the numbered directories.