İhsan Oktay Anar'ın 'Suskunlar' romanında cümlenin öğeleri
Parts of sentence in Ihsan Oktay Anar?s novel ?Suskunlar?
- Tez No: 273211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada İhsan Oktay Anar'ın ?Suskunlar? romanı, cümlenin öğeleri bakımından incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, ?Suskunlar? romanından hareketle Türkçe söz diziminde cümlenin öğeleri ile ilgili özellikleri ortaya koymaktır. Araştırma, dil bilgisinin söz dizimi alanıyla ilgilidir. Konuyla ilgili ayrıntılı incelemeler yapmak ve sonuçlara ulaşmak amacıyla araştırma, cümlenin öğeleri ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada Leylâ Karahan'ın ?Türkçede Söz Dizimi? adlı eseri temel çerçeve olarak alınmıştır. Farklı kaynaklar ve romandaki örnekler de göz önüne alınarak bir sınıflandırma yapılmıştır.Çalışma, son dönem Türk romanına ait bir örnekten hareketle, cümlenin öğeleri ile ilgili tespitler yapmayı amaçlayan metin merkezli bir çalışmadır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın problemi, amacı belirlenmiş; çalışmanın sınırlılıkları ve konuyla ilgili temel terimlerin tanımları verilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın dayandığı kuramsal temellere ve araştırma konusu ile ilgili alanyazında yer alan bilgilere yer verilmiş, üçüncü bölümde de araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Araştırmanın ana kısmı olan dördüncü bölümde ilk olarak yazarın hayatı ve romancılığı ile ?Suskunlar? romanından bahsedilmiştir. Ardından cümlenin öğeleri olan yüklem, özne, nesne, yer tamlayıcı, zarf ve cümle dışı öğeler ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Bu öğelerle ilgili özellikler tespit edildikten sonra bunlar, romandaki örneklerden hareketle açıklanmıştır. Her bir öğeyle ilgili kısmın sonunda bir sonuç bölümü yer almıştır. Bu bölümlerde o öğeyle ilgili ayrıntılı tespitlere ve sonuçlara yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümü ise sonuç ve önerilerdir. Bu kısımda araştırmanın bulgularına dayalı olarak elde edilen genel sonuçlara yer verilmiştir. En sonda da araştırmada yararlanılan kaynakların listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, İhsan Oktay Anar?s novel ?Suskunlar? is analysed in terms of parts of sentence. The main purpose of the research is to introduce the features of the parts of sentence in Turkish syntax, starting from the novel ?Suskunlar?. The research is related to syntax, a field of grammar. The research is limited with the parts of sentence in order to do detailed analyses and draw conclusions in a detailed way. Leylâ Karahan?s work ?Türkçede Söz Dizimi? is accepted as a basic framework in the study. Then a classification is made taking into consideration other basic sources and also the sentences in the novel.The study is a text-centered work which aims to make determinations about the parts of sentence by starting from an example relating to Turkish novel?s last period.The study consists of five parts. In the introduction part, problem and purpose of the research are determined, study?s limitations and basic terms about the subject are given. In the second part, theoretical foundations of the research and knowledge about the subject in literature are represented, then in the third part, method of the research is described. In the fourth part, main section of the research, the author?s life, his novel writing and the novel ?Suskunlar? are mentioned at first hand. Then subject, object, indirect object, adverb which are the parts of sentence and non-sentence parts are analysed under separate topics one by one. After determining features about these subjects, these features are explained with different examples from the novel. There is a conclusion part at the end of the each part of sentence. In these parts, detailed determinatons and results about the subject are given. The last part of the research is ?results and recommendations?. In this part, general results based on the findings of the research are discussed. At the end of the study, a list of used resources are given.