İngiliz toplum destekli polis modeli ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Community policing in UK and its applicability in Turkey
- Tez No: 273246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Sekiz yıl Polis Koleji ve Akademisi olmak üzere yirmi üç yıldır mensubu olduğum Türk Polis Teşkilatının yüce milletimize sunduğu hizmetin kalitesini yükseltmek ve modern Türkiyenin ihtiyacı olan güvenlik yönetimini hayata geçirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Başkentimizde Asayiş Hizmetlerinde bizzat edinilen tecrübelerin birikimi ve 2005-2008 yıllarında İlgilterenin Londra kentinde özellikle önleyici kollukhizmetlerine dair yapılan gözlemlerin kıyaslanması suretiyle, ülkemizin sosyal dokusuna uygun çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır. Tez bulgularımıza göre, esas itibarı ile yetenek, tecrübe, gayret ve pratik hizmet üretme gibi nitelikleriyle batılı meslektaşlarından daha üstün özellikler sergileyen polisimizin; yoğun emeklerinin arşivlere terk edilmesinden dolayı sistematik bir kurumsal hafıza oluşturulamadığı tespit edilmiştir. Kurumsal hafıza eksikliğinin; etkili ve verimli bir güvenlik yönetiminde bulunması gereken dinamik yapı ve pratiklere dönüştürülebilmesi için çözümler sunulmaya gayret edilmiştir. Suçun sosyal bir olgu olduğunu kabul eden ve mağdur kitleyi bilgilendirerek, önyargıların harekete geçmesini engelleyen bir güvenlik hizmeti öngörülmektedir. Güvenlik sorumluluklarını paylaşan etkili bir kolluk yönetimi, ülkemizin acilen ihtiyaç duyduğu bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün, hizmet verdiği toplumda güvensizlik duygusunu besleyen negatif olaylar ve sorunlara karşı etkili ve hedef gözeten müdahale politikaları oluşturması hedeflenmektedir. En yüksek kalitede güvenlik ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış, kişilere değil sorunlara yoğunlaşan bir anlayışın ülkemizin gerçeklerinden geçerek sistematik bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenlerle Toplum Destekli Polis modeli, kolluğun merkez ve taşra birimlerinin ülkenin tarihi, sosyal ve ekonomik mirası doğru değerlendirilerek çağdaş güvenlik ihtiyaçlarına cevap verecekşekilde yeniden yapılandırılması için tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Suç ve kargaşaya karşı müdahalede, suç teşkil eden davranışların neden ve sonuçlarına karşı artan bir biçimde değişik yollarla birçok kurumun katkısını kapsamaktadır. Toplum Destekli Polis modelinin ortaya çıkışının ve dünyadaki uygulama örneklerinin tarihsel gelişim sırasına göre literatürden taranması, genelde batı ülkelerinde özelde de İngilterede uygulanma şekillerinin araştırılması yapılmıştır. Güven temin edici polis hizmetleri, Sembolik Yapılanma Olarak Semt Polis Hizmetleri ve Uyarıcı Suçlar Yaklaşımının Birleşik krallıkta gelişme aşamalarıincelenmiştir. İngiltere ve Türkiyede Polisin kurumsal yapılanması karşılaştırılarak; İngiliz Toplum destekli Polislik uygulamalarından hareketle ülkemizde uygulanabilecek yapı ve düzenlemelere ilişkin öneriler sunulmuştur. Metropolitan polisinin kurumsal yapılanmasının yanında; İngiliz kültürü, hayat tarzı ve şehirleşme tarzlarının güvenlik hizmetlerine yaptığı olumlu katkı üzerinde özellikle durulmuştur. Türkiyede kolluğun; toplum ile her türlü temasının ilk basamağı olan polis memurlarının el kitabı olarak hizmete katma değersağlaması düşünüldüğünden sade ve anlaşılır bir dil kullanılmaya özen gösterilmiştir. Sonuç olarak bu tez, Ülkemizin önleyici kolluk hizmetlerine dair, ihtiyacı olan güvenlik yönetimini hayata nasıl geçirebileceği hususunda ilerideki çalışmalara büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis was composed in order to increase the quality of services provided to our great nation by Turkish Police Organisation that I have been a member of for the last twenty three years, including the eight-year long Police College and the Academy and to translate the security management needed by modern Turkey into life. In line with this aim, solution suggestions that are suitable for our country?s social structure are tried to be produced by comparing personal experience gathered during security services given in our capital with observations made on prevention units? services in London, Britain between 2005 and 2008. The thesis argues that a systematic institutonal memory could not be constructed despite the fact that our police indeed present more superior abilities with their skills, experience, enthusiasm and practical services than their western counterparts. Solutions are tried to be presented to transform the lacking institutional memory into dynamic structures and practices that are required by an effective and productive security management.A security service that takes crime as a social concept and prevents prejudices turning into action by informing victimised groups. An effective security management that shares security responsibilities comes across as an urgent concept that our country requires. Effective and targetted intervention policies are aimed to be formed against negative incidents and problems, which all feed the feeling of insecurity within the society that the General Directorate of Security is providing services to. An understanding that is designed to respond to security requirements with its best quality and that does not concentrate on individuals but problems, is needed to be made systematic. Therefore, Society Supported Police Model should be evaluated as a historic opportunity for restructuring security forces? central and provincial units with a correct analysis of country?s historical, social and economic heritage, as units that can respond to modern security requirements. In fight against crime and chaos, many institutions increasingly and in many ways contribute the search of reasons and results of criminal behaviours. First appearance of Society Supported Police Model and its examples of application around the world are studied according to their development in time; ways of application in western countries and especially in Britain were studied.Security providing police services? development in the United Kingdom have been studied as Local Police Services as a Symbolic Structure and Warning Crimes approach. Institutional structuring of police in Britain and Turkey are compared and suggestions regarding the structure and regulations that could be applied in our country are made after studying carefully the Society Supported Police Model in Britain. Together with the institutional structuring of Metropolitan Police, the positive contribution of British culture, life and urbanisation styles into security services were especially underlined. As the thesis is prepared as a hand book for police officers ? the first encounter between the society and security services in Turkey ? a simple and understandable language is tried to be used, so it can contribute an extra value to the services. As a result, this thesis will contribute a lot into future studies on our country?s preventive security services and how the required security management could be translated into life.