İslam Hukukunda gayrimenkul malların zekatı
Islamic Law charity of immovable property
- Tez No: 273245
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma İslam dininin en önemli esaslarından biri olan zekât ibadetinin bir kolu olan gayrimenkul malların zekâtı konusunu ele almaktadır. Bu konu İslam'ın en önemli esaslarından birini teşkil etmekle beraber en çok tartışılan konularından da başında gelmektedir.Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Gayrimenkul malların zekâtını esas almakla beraber öncesinde zekâtın tüm yönlerini ele almaya çalıştık. Bundan dolayı da birinci bölümde zekât hakkında genel birtakım bilgiler verdik. Zekâtın nelerden ibaret olduğu, asıl gayesinin neler olduğunun ortaya çıkması açısından bu konuların zorunlu olduğunu düşünmekteyiz.İkinci bölümde ise asıl konumuz olan gayrimenkul malların zekâtı konusunu ele aldık. Burada özellikle günümüzde ortaya çıkan fabrika, ulaşım araçları, yük taşımacılığında kullanılan gayrimenkul mallar üzerinde genişçe durmaya ve hem klasik hem de modern kaynaklar ışığında çözüm bulmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study of the basics of Islam, one of the most important real estate property is a branch of worship Zakat is the issue of charity. This issue constitutes one of the basics of Islam, although the most important is one of the most discussed topics.Our thesis is composed of two main parts. Real estate along with the goods before receiving alms mainly tried to address all aspects of charity. Therefore, some general information about the first part, have given alms. Zakaah is composed of what the actual aim is the emergence of what we think in terms of these issues is mandatory.In the second part of the main story, we discussed the issue of real estate goods charity. Here, especially nowadays emerging factories, transport vehicles, freight transport, widely used in the real estate over the goods to stand and tried to find a solution in the light of both classical and modern sources.