Ebû Mûsâ el-Eş'arî'nin hayâtı ve rivâyetlerinin değerlendirilmesi
Ebu Musa el-Esharî's life and his tradition's evaluation
  1. Tez No: 273247
  2. Yazar: EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada sahâbeden Ebu Musa el-Eş'arî'nin hayâtı ve rivâyetleri ele alınmıştır. Bu doğrultuda büyük oranda târih ve hadis ilmiyle alâkalı kaynaklardan istifâde edilmiştir. Tez, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Ebu Musa el-Eş'arî'nin Müsnedi oluşturularak tezin sonuna ek olarak ilâve edilmiştir.Birinci bölümde Ebu Musa el-Eş'arî'nin hayâtı çeşitli dönemler itibâriyle incelenmiştir. İkinci bölümde nakledilen rivâyetlerin hadis tekniği bakımından özellikleri üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde ise rivâyetler konularına göre tasnif edilerek ilgili başlıklar altında ele alınmıştır.Sonuç bölümünde elde edilen veriler değerlendirilerek meselenin bâzı yönlerine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study Abu Musa al-Ashari?s life and traditions from the companions has been taken. İn this direction largely benefit from the sources are relevant to the history and hadith. Thesis consists of an introduction and three chapters. As well as in addition to the end of the thesis Abu Musa?s formed Musnad have added.In the first chapter, Abu Musa al-Ashari?s life were examined for various periods.In the second chapter, in terms of hadith technical the features of traditions are emphasized. In the third chapter, traditions were classified according to their subjects and have been taken under the heading.the data obtained were evaluated in the conclusion and attention is drawn to some aspects of the issue.