Ürdün'de 1989-2005 arası demokratik dönüşüm
Democratic transformation in Jordan between 1989-2005
  1. Tez No: 273257
  2. Yazar: MOHAMED ABU-RUMMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma Ürdün'de 1989-2005 arasında yaşanan demokratik dönemi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada, modern Ürdün tarihi boyunca demokrasinin gelişimi, 1989'daki demokratik dönüşümü etkileyen faktörler, karşılaşılan zorluklar ve Ürdün demokrasisinin geleceğine dair beklentiler analiz edilmektedir. Dahası Çalışma, 1989'dan 2005'e kadar Ürdün'de demokrasinin görünümlerini ve demokratik pratiklerin yapısını, Arap bağlamıyla karşılaştırmalı olarak, modern demokrasi teorisi içinde ele alarak incelemektedir. Bu doğrultuda, çalışma her bir bölümü kaplayan 5 soru etrafında düzenlenmiştir.Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek için bilgiler, anayasalar, kanlar, konuşmalar, gazeteler gibi resmi belgeler ve önceki çalışmalar, tezle, dergiler ve makaleler gibi gayriresmi belgelerin bir araya getirilmesiyle elde edilmiştir. Toplanan bilgiler, farklı metodolojik yaklaşımlarla analiz edilmiştir. Tarihsel, analitik, örnek olay, karşılaştırmalı analizler, Ürdün'ün demokratik dönüşümünü derinlemesine anlayabilmek için birlikte kullanılmıştır.Çalışmanın bulguları, 1989 öncesi Ürdün siyasi sisteminde demokrasinin geçerli olmadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar aynı zamanda Ürdün'de demokrasinin belirmesinde ve korunmasında birbiriyle ilişkili faktörlerin etkili olduğunu göstermiştir. Bu faktörler, ekonomik, liderlik, güvenlik, eğitim, nüfus yapısı, coğrafya gibi yerel faktörleri, Arap-İsrail çatışması gibi bölgesel faktörleri ve Sovyetler Birliği'nin yıkılması, dış yardımlar ve diğer ekonomik modeller gibi uluslar arası faktörleri içermektedir. Çalışma, sonuçları, çıkarımları ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the democratic transformation in Jordan from 1989 to 2005. More specifically, the study attempted to explore the development of democracy along the Jordanian modern history, to find out the factors that influenced the democratic transformation in 1989, the constraints it faced, and the expectations about the Jordanian democracy in future. Further the study attempted to find out the nature of the democratic practice and manifestations in Jordan since 1989 up to 2005, the reality of the Jordanian democracy in comparison to the Arab context, and the situation of the Jordanian democracy in the modern theory of democracy. To cover these objectives, the study addressed five questions each cover one chapter.In order to achieve the purpose of the study, data were gathered using formal documents such as copies of successive constitutions, laws, speeches, gazettes etc., and informal documents such as previous studies, dissertations, thesis, specialized papers, magazines, refereed journal articles etc., . Data gathered were analyzed by employing a mixed methodological approach. Historical, analytical, case study, comparative were all used to provide deep understanding of the Jordanian democratic transformation of Jordan.Findings of the study revealed that democracy was not evident in the Jordanian political system before 1989. Results also showed that there were interrelated factors that contributed to the emergence and preservation of the democratic transition in Jordan. Those factors were identified as local ones including economic, leadership, security, educational, population structure, geographical. Regional factors were limited to the Arab-Israeli conflict. International factors included the collapse of the previous Soviet Union, external aids, and other democratic models. The study included conclusions, implications and recommendations.