Çok uluslu şirketlerin uluslararası karar alma süreçlerine etkileri - Avrupa Sanayiciler Birliği-
Transnational corporation effects on international policy making process - European Round Table of Industrialists
- Tez No: 273256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPAY DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Ekonomideki gelişmeler kamu politikalarının şekillenmesinde etkili olmaktadır. Çokuluslu şirketler, ekonomik güçlerini politika karar aktörlerini ve kamu politikalarını yönlendirmek için kullanmaktadır. Çokuluslu şirketlerin mensup oldukları ulusötesi kapitalist sınıf, neoliberal politikaların da yardımıyla dünya üzerinde neredeyse her alanda kamu politikalarını yönlendirmektedir. Avrupa sanayiinin çokuluslu şirketleri, Avrupa Birliği politikalarını kendi sınıf çıkarları doğrultusunda yönlendirmektedir. Bu lobi gruplarının en güçlü örneği Avrupa Sanayiciler Birliği'dir. Bu çalışmada; kapitalizmden kolektif emperyalizme dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler ışığında Avrupa Sanayiciler Birliği'nin AB politikalarını yönlendiriş biçimi ortaya konmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; Avrupa Sanayiciler Birliği'nin homojen yapısı, mali sermaye, istihdam, kişisel erişim ve yayın sağlama gücü ile sistematik yapılanması ortaya konmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde; Avrupa Sanayiciler Birliği'nin politikaları üç ana başlık altında ele alınmaktadır: 1) Yatırım alanının iyileştirilmesi 2) Avrupa'nın Rekabet gücünün artırılması ve 3) Avrupa Sanayiinin desteklenmesi politikaları. Yatırım alanının iyileştirilmesi başlığında; Tek Pazar ve Ekonomik ve Parasal Birlik, Avrupa'nın Rekabet Gücünün Artırılması başlığı altında; Lizbon Stratejisi, Dünya Ticaret Örgütü ile ilişkiler ve uluslararası muhasebe standartları ve Avrupa Sanayiinin Desteklenmesi başlığı altında ise TransAvrupa Ağları, çevre ve istihdam politikaları incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde; Avrupa Sanayiciler Birliği'nin, Avrupa Birliği genişleme süreci çerçevesinde şubeleşme faaliyetleri ve Türkiye politikaları incelenmektedir. Bu inceleme ile Avrupa Birliği ve Avrupa Sanayiciler Birliği'nin Türkiye politikalarındaki amaç birlikteliği ortaya konmaktadır. Bu amaç birlikteliği neoliberalizmden çok Avrupa Sanayiciler Birliği'nin AB politikalarını yönlendirme başarısından kaynaklanmaktadır.Çokuluslu şirketler kamu politikalarını kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmekte hatta oluşturmaktadır. Avrupa Birliği çatısı altında bu politika yönlendirmesinin en iyi örneği Avrupa Sanayiciler Birliği'dir.
Özet (Çeviri)
Economic developments effect the shape of public policies. Transnational corporations? ascending power on economy provides this corporations to advocate policy makers and effect public policies. Transnational capitalist class -which transnational corporations belong- advocates global policies with the help of neoliberalism. European Industry?s transnational corporations advocates European Union policies for their class interests. The most powerfull example for these lobby groups is European Round Table of Industrialist?s (ERT).In this study; ERT?s advocacy on European Union?s policies is introduced in the light of developments in world?s economic system from capitalism to collective imperialism. In first part of the study; ERT?s homogeneous structure, financial capital, employement, access and public relations power and systematic working system is introduced. In second part of the study; ERT?s policies are grouped in three main fields: 1) Policies to improve the investment area, 2) Policies to raise the competitiveness of Europe and 3) Policies to support the European Industry. In the first field; Internal Market and Economic and Monetary Union policies and in the second field; Lisbon Strategy, World Trade Organisation and international accounting standards are analyzed. In the last field; ERT?s Trans European Networks, environment and employement policies are analyzed. In the last part of the study; ERT?s agency policies and it?s policies about Turkey are introduced in accordance with the EU?s enlargement. EU?s and ERT?s common policies depends not only on neoliberalism but on ERT?s power to advocate the policies of European Union.Transnational corporations advocate public policies for their class interest. In European Union, European Round Table of Industrialist?s is the best example of this policy advocacy.