Securitizing justice as a neoliberal project in European Union since 1999
Neoliberal bir proje olarak 1999'dan itibaren Avrupa Birliği'nde güvenlikleştiren adalet
- Tez No: 630434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışmada, neoliberal girişimlerle şekillenen güvenlikleştirici siyaset sonucu oluşan yeni hakikat rejimi çerçevesinde 1999'dan sonra AB'de adaletin bir politika alanı olarak dönüşümü incelenmiştir. Bu doğrultuda, AB'nin Özgürlük, Güvenlik ve Adalet Alanındaki (AFSJ) adalet politikası çalışma kapsamına alınmıştır. Analiz, Foucault'cu yönetimsellik kavramsallaştırılması ve çağdaş güvenlikleştirme literatürü temelleri üzerine kurulmuştur. Neoliberal yönetimsellik, temel hedefi nüfus, temel bilgi biçimi ekonomi politik ve ana teknik aracı güvenlik mekanizmaları olan yeni iktidar biçimini ifade etmektedir. Analiz boyunca, neoliberal yönetimselliğin bireyselleştirici ve totaliterleştirici gücü, özgürlük vurgusu ve güvenlik mekanizmaları ilişkisi ile; kontrol etme, denetleme, idare etme, optimal sınırlarda tutma ve döndürme prosedürleri bağlamında ele alınmıştır. Bu çerçevede, AB'de ortaya çıkan yeni adalet anlayışınının ana unsurları belirlenerek,“güvenlikleştiren adalet”kavramı tanımlanmış ve AB örneğinde incelenmiştir. Adaletin yasal/prosedürel bir araç olarak güvenlikleştirme politikalarını meşrulaştırması ve kolaylaştırması; yanı sıra üstü örtük bir biçimde güvenlikleştirme politikaları arasında arka plana atılarak içinin boşaltılmasına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of justice, as a policy area in the EU after 1999 has been elaborated by revealing the new regime of truth established by the securitizing politics shaped by neoliberal attempts. In this regard, policy field of justice in the Area of Freedom, Security, and Justice (AFSJ) of the EU, has been selected as the scope of analysis. The analysis is based on Foucault's conceptualization of neoliberal governmentality and contemporary literature of security. Neoliberal governmentality refers to the new form of power of which has the population as its target, political economy as its major form of knowledge, and apparatus of security as its essential technical instrument. In this sense, the individualizing and totalizing power of the neoliberal governmentality has been addressed in relation with freedom and dispositif of security; controlling, monitoring, managing, drawing optimal borders and circulation procedures. On this basis, in order to identify the new type of justice emerging in the EU the concept of“securitizing justice”has been introduced and the EU case has been analyzed accordingly. Securitizing justice is argued to be both a securitizing tool and a policy area that is implicitly being securitized at the same time in the EU. And it is concluded that justice has begun to disappear as a value in the process of transforming into a facilitating tool of the economic-juridical order and the policies of securitization.