Anadolu'daki Roma koloni kentleri ve sikke tipolojisi
Coin typoloy and Roman colony cities in Anatolia
- Tez No: 273269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışma ``Anadolu'daki Roma Koloni Kentleri Sikke Tipolojisi'' konulu araştırmayı kapsamaktadır. Tez çalışması kapsamına, Anadolu'da kurulmuş olan 15 Roma koloni kenti alınmıştır. Bu kentler, sikke kataloglarının taranması ile belirlenmiştir. Çalışmamızın asıl amacı Roma koloni kentleri sikke tipolojisi olması nedeni ile konudan kopmamak için sadece koloni sikkesi olan kentler çalışmaya dâhil edilmiştir.Tez çalışmamızda Anadolu'daki Roma koloni tarihine ve koloni kentlerine kısaca değinilmiştir. Asıl amacımız olan `` koloni kentleri sikke tipolojisi'' konusu üzerinde durulmuştur.Roma İmparatorluk döneminde Anadolu'da kurulan koloni kentlerinin darp ettikleri sikkeler üzerindeki tiplerin tespit edilmesi ile genel olarak bir tipoloji oluşturulmuştur. Tipolojiden yola çıkılarak Roma İmparatorluğunun politikasının ve dininin sikke tiplerine nasıl yansıdığı, kullanılan dilin sikkeler üzerine yansıyıp yansımadığı sorgulanmıştır. Bunlara ilaveten, Roma İmparatorluğu hâkimiyeti altındaki Helenistik kültür geleneğini sürdüren kentlerin, mevcut hâkimiyetin politikaları ve bu politikayı uygulayışına karşı olan tutumu ve bunun ticari bir meta olan paraya yansımasına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study encloses the research subject ?Coin Typology and Roman Colony Cities in Anatolia?. 15 Roman colonies established in Anatolia are in the scope of this work. These cities were defined by browsing coin catalogues. Due to the main goal of our study not in order to ramble only the coins which are minted by Roman colonial cities were included. The history and cities of colonies in Anatolia was briefly mentioned. It is mainly emphasized that the coin typology of the colonial cities.By identifying the coins types of Roman colonial cities in Anatolia a general typology was formed. Starting from this typology was examined how did reflect to coin types the policy and the religion of the Roman Empire and whether the language was used on the coins or not. In addition, it was spoken to attitudes of the cities continued the tradition of Hellenistic culture under the Roman dominion against the policies of the current dominance and the reflection of coins as a commercial-meta.