İdari yargılama usulünde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun uygulanma kabiliyeti
The possibility to implement Code of Civil Procedure in administrative trial procedure
  1. Tez No: 273270
  2. Yazar: FİKRİ BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 31. maddesi ile ?hakimin davaya bakmaktan memnuiyeti ve reddi, ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adli yardım hallerinde ve duruşma sırasında tarafların mahkemenin sükununu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşı yapılacak işlemlerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun uygulanacağı öngörülmüştür.Atıf yapılan bu müesseselerin idari yargılama hukukunda da aynen medeni yargılama hukukunda olduğu şekilde uygulanmasında büyük güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Çünkü bu müesseselerin bir kısmı idari yargılama hukukunun bünyesine hiç uymamakta, bir kısmının uygulanmasında ise HUMK'un idari yargı mercileri düşünülerek hazırlanmamış olmasından kaynaklanan pratik güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bunun sonucunda, bu müesseselerin bir kısmı idari yargıda hiç uygulama alanı bulamadığı gibi bir kısmı ise idari yargının özellikleri göz önünde bulundurularak ve idari yargının bünyesi elverdiği ölçüde uygulanmaktadır.Bu çalışma kapsamında ilk önce idari yargının kendine özgü niteliği ve diğer yargılama usullerinden farkları incelenmiş; devamında ise İdari Yargılama Usulü Kanununun 31. maddesinde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa atıf yapılan konular tek tek ele alınarak bunların idari yargıda uygulanmasına ve uygulamada ortaya çıkan farklılık ve sorunlara doktrin görüşleri ve yargı kararları ışığında değinilmiş, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Administrative Procedural Act stipulates that the Rules of Civil Practice are applicable in such cases as recusation, prohibition from judging, intervening of third parties, notification to the parties of the case, to waiver or accept a right, assurance, counter suit, expert, detection, fact finding, litigation costs, judicial assistance and the acts of parties that disturb the trial or hearing process.Difficulties have been encountered in applying the aforementioned legal institutions to the administrative procedures in the same way as applied in the Civil Code. Because, some of these institutions may not be adapted into the Administrative Procedural Act. Additionally, some difficulties occur in practice since the Rules of Civil Practice were not intended for administrative procedures. Hence, some of them may not be applied to the administrative procedures, while some others are applicable to the extent it is compatible with the nature of administrative procedures, and to the extent they allow.In this study, the peculiar aspects of the administrative procedures that distinguishes it from other procedures, are examined. Subsequently, the cases where the Administrative Procedural Law is referred to, their application in administrative procedures and the divergences in practice will be mentioned in view of the doctrine and the precedents.