Parlamenter rejimlerde ve Türkiye'de bakanların bireysel siyasi sorumluluğu
Individual political responsibility of ministers in parliamentary regimes and Turkey
  1. Tez No: 273272
  2. Yazar: ABBAS KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Individual Political Accountability of Ministers in Parliamentary Regimes and Turkey?Parlamenter Rejimlerde ve Türkiye'de Bakanların Bireysel Siyasi Sorumluluğu? başlıklı çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde, genel olarak temsil zinciri ile siyasi sorumluluk kavramları üzerinde durularak, parlamenter rejimin anlamı ve siyasi sorumluluk kurumunun parlamenter rejim bakımından temel ayırt edici olma niteliği ortaya konularak; parlamento ile hükümet ilişkilerinde parti disiplini kavramı çerçevesinde siyasi sorumluluk kurumunun kazandığı anlam incelenmiştir.İkinci bölümde, parlamenter rejimin Türkiye'de kazandığı anlamdan hareketle, yürütme organının iki başlı yapılanması içerisinde sorumlu Hükümet ve sorumsuz Devlet Başkanı ilkeleri temelinde, Hükümetin ve Bakanların siyasi sorumlulukları, yani ?kolektif siyasi sorumluluk? ve ?bireysel siyasi sorumluluk? kurumları ele alınmıştır. Bakan kavramından hareketle, bireysel siyasi sorumluluk, Başbakana ve TBMM'ye karşı olma ilişkisinde ele alınmış ve bunun çeşitli ülkelerdeki görünümüne yer verilerek, siyasi sorumluluğun harekete geçirilmesini sağlayan parlamenter denetim mekanizmaları örnek olaylarla birlikte değerlendirilmiş ve söz konusu kurumun işletilmesindeki güçlükler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individual Political Responsibility of Ministers in Parliamentary Regimes and TurkeyThe study entitled ?Individual Responsibility of Ministers in Parliamentarian Regimes and Turkey? is composed of two parts.The first part discusses the terms ?chain of delegation? and ?political responsibility? as well as the meaning of ?parliamentary regime.? The section argues that the institution of ?political responsibility? is the basic defining character of a parliamentary regime. Furthermore, the part analyzes the meaning of ?political responsibility? within the framework of ?party discipline? in the relations between a parliament and a government.The second part discusses ?collective political responsibility? signifying the political responsibilities of the Government and Ministers and ?individual political responsibility? implying the individual political responsibilities of the Ministers. These concepts are scrutinized in terms of the parliamentarian regime in Turkey and the dual structuring of the executive body in Turkey where the government is deemed as responsible while President is considered as irresponsible. Individual political responsibility is examined on the level of Ministers and towards the Prime Minister and Turkish Grand National Assembly and this structure is compared to other political systems. Last, the parliamentarian mechanisms activating political responsibility is analyzed with various cases and the problems concerning this are dwelled on.