Avrupa Birliği su çerçeve direktifi ve Meriç nehri örneği
European Union water framework directive and Maritza (evros) river
  1. Tez No: 273273
  2. Yazar: TUĞBA EVRİM MADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
En az iki devletin sınırlarını aşan ve bu devletlerin kullanımına tabi olan sulara sınıraşan sular adı verilir. Sınıraşan suların çatışmaya sebep olmaksızın kullanımı büyük önem arz etmekte ve bunun için de devletlerin işbirliği yapması gerekmektedir. Avrupa Birliği (AB), 2000 yılında su kaynakları yönetimi ile ilgili tüm çalışmalarını bir çatı altında toplayan ?AB Su Çerçeve Direktifi?ni (ABSÇD) yayımlamıştır. Bu direktifin önemli amaçlarından birisi nehirlerin havza bölgeleri belirlenerek bütünleştirilmiş yönetimidir. ABSÇD, sınıraşan su havzalarında da uygulanmakta ve su kaynaklarının kullanımı için devletlerin işbirliğine gitmelerini teşvik etmektedir. Direktif, AB üyesi ve AB üyesi olmayan kıyıdaş ülkeler ile sınıraşan sular uygulamalarında başarılı olmuştur. AB ile tam üyelik müzakere sürecinde olan Türkiye'nin ABSÇD yasalarına uyum sağlaması gerekmektedir.Bu tezde, devletlerin işbirliğine yaklaşımları realist ve neoliberal kurumsalcılık teorileri temel alınarak incelenmiştir. Meriç Nehri Havzası'nda kıyıdaşların mevcut durumu ve havzanın geleceği ve ABSÇD'nin etkisi tartışılmıştır. Bu bağlamda, tezde ABSÇD'nin gelişim süreci, sınıraşan sular üzerinde gerçekleştirdiği işbirlikleri ve bu bağlamda Türkiye üzerinde durulmuştur. Meriç Nehri havzasında işbirliği yapılması ve direktif uygulaması sınıraşan sularının geleceği açısından incelenmiştir. Tezin bulgularına göre, devletlerin işbirliği kolay değildir. Ancak devletlerin çıkarlarına hizmet ettiği noktada gerçekleşebilmektedir. Özellikle, işbirliği su havzalarında güçlü tarafın çıkarlarına göre şekillenmektedir. Meriç Nehri Havzası'nda da güçlü kıyıdaş olan Bulgaristan'ın çıkarlarına uyduğu sürece işbirliği gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
Transboundary water cross the borders of least two states and are subject to the use of these states. The utilization of the transboundary water without conflict has great importance and requires the cooperation of states. In 2000, European Union (EU) published ?the EU Water Framework Directive (EUWFD)? which combines all the regulations of water resources management. One of the important aims of this directive is to achieve the integrated management of the basin district of the rivers. EUWFD is being implemented to the transboundary water basin and encourages states to cooperate. EUWFD has been implemented successfully in the EU countries and riparian non EU members. At the negotiation stage for the EU membership, Turkey needs to harmonise its legislation with the EU.Willingness of states to cooperation has been analysed in this thesis based on realist ve neoliberal institutionalist theories. The starting hypothesis is that in the implementation of the directive to the Maritza river, the standard directive is not being implemented as in the case of other river basins. Within this context, the historical development of EUWFD, the cooperations achieved and Turkey have been examined. The implementation of the directive to the Maritza river has been scrutinised within the viewpoint of the future of transboundary water in Turkey.According to the thesis, the cooperation of the states is not easy. It is only possible when the cooperation serves the own benefits of the states. Especially in terms of water basins, the cooperation develops according to the interests of the stronger party. So, for Maritza River Basin, the cooperation can be in question as long as it meets the interests of Bulgaria that is the dominant riparian.