İhracat performansı ile işletme stratejileri ilişkisi
Relationship between export performance and business strategies
  1. Tez No: 273271
  2. Yazar: EYUP KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ARGUN KARACABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
İhracat performansı, genel olarak işletmenin uluslar arası satışlardan elde ettiği çıktılar şeklinde tanımlanmaktadır. İhracat performansının belirleyicilerini incelemek ve tanımlamak için yapılan araştırmalara rağmen; ihracat performansının belirleyicileri hakkında bir görüş birliği bulunmamaktadır.Çalışmada öncelikle, ihracat performansı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş, ihracat performansı ile ilgili olarak daha önce yapılan araştırmalar işletmelerin iç özellikleri üzerinde duran KTS ve işletmenin içinde faaliyet gösterdiği endüstriyi ve dış çevreyi dikkate alan EOTS dikkate alınarak gruplandırılmaya çalışılmıştır. Daha önce ihracat performansı ile ilgili çalışmaların çoğunun teorik temelden yoksun olması ve ihracat stratejilerine göre sınıflandırılmamış olması nedeniyle çalışmanın literatürde öncü bir çalışma olarak değerlendirilmesi mümkündür.İkinci olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Sektör Bilançoları veri tabanında imalat sektöründe DB ? 17'de bulunan firmalar ile DB ? 18'de bulunan firmalardan 2002 yılından bu yana sürekli ihracat yapan ve sektör ortalaması üzerinde yurt dışı satışları olan firmaların bilanço ve gelir tablosu verileri alınarak KTS ve EOTS çerçevesinde VZA ile analiz yapılmıştır.İşletme stratejileri literatürü ile paralel olarak KTS için performans ölçümüne temel teşkil edecek girdiler ile EOTS için performans ölçümünde esas alınacak girdiler ayrı ayrı belirlenmiştir. KTS için iki aşamalı VZA, EOTS için de tek aşamalı VZA kullanılmıştır. Buna göre; ihracat performansı için KTS'de girdiler aktif toplamı, çalışan sayısı ve ödenmiş sermaye; EOTS'de ise işletmenin ihracatının Türkiye İhracatındaki payı ile çalışan sayısının Türkiye tekstil sektörü çalışan sayısına oranı girdi olarak alınmış, çıktı olarak ise dönem karı ve ihracat karlılığı kullanılmıştır. Çalışmada ağırlıklı olarak ihracat yapan firmalar seçildiği için dönem karının ihracat performansının göstergesi olduğu varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Export performance is mainly defined as the output obtained from the company's international sales. In spite of the researches about explaining determinants of export performance, there is no consensus on the determinants of export performance.In the study, detailed information about the studies on export performance has been given. Then previous researches on export performance has grouped into two categories taking into account RBV which focus on firms internal activities and industrial organization theory which focus on firm?s external environment.In addition, balance sheet and income statement data were collected from firms which exports continously from 2002 to 2008 and exports over sector average in DB?17 manufacture of textile and DB - 18 manufacture of wearing apparel, dressing and dyeing of fur which placed Central Bank of Turkey? (CBRT ) company accounts databese?s manufacturing sectors. The collected data analysed by DEA by taking into account two different strategy, RBV and industrial organization theory. Although DEA has been used as many times for evaluating performance of firms, it has not been used mainly for evaluating export performance firm. Thus, this study is very important in terms of using DEA as an analytical performance measurement tool in export performance.Using resource-based view (RBV) of the firm and industrial organization theory as a theoretical backround; and DEA as an analytical tool, export performance of the firms has been evaluated. Inputs are defined seperately for RBV and industrial organization theory. Two stage DEA was used for RBV and one stage DEA was used for industrial organization theory. Accordingly, inputs for RBV were used as total assets, number of employees and paid-up capital, however, inputs for industrial organization theory was used as share of employees and share of export in Turkish textile sector. Outputs were used in this study are net profit and export profitability. Since export oriented firms have been chosen in this study, it is assumed that net profit is export performance indicator.