Firma performansının belirlenmesinde iç girişimciliğin rolü ve Türkiye'de İSO 500'de firma performansının belirlenmesine yönelik bir çalışma
Firm performance in determining the role of intrapreneurship in Turkey, a study to determine the performance of ISO 500 Company
- Tez No: 273279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BADER ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de iç girişimciliğin işletme performansı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma, Türkiye'de İSO 500 işletmelerinde, 2009 yılı itibariyle yapılmıştır. İç girişimciliğin işletme performansı üzerindeki etkilerinin araştırılması için kullanılan ölçek konuyla ilgili mevcut yazından alınmıştır. Çalışmada, iç girişimcik ve kârlılık ve büyüme arasındaki ilişki ortaya konulmaktadır. Diğer araştırmacılar tarafından kullanılan ölçümler esas alınarak, iç girişimcilik; yeni iş girişimi, ürün/hizmet yeniliği, kendi kendini yenileme, agresif rekabetçilik, süreç yeniliği, risk ve proaktiflik kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda, ürün/hizmet yeniliği ve proaktiflikle, kârlılık arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde, ürün/hizmet yeniliği ve proaktiflikle büyüme arasında yine anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of intraprenuership on firms performance in Turkey. The research of the study has been conducted from ISO 500 firms in Turkey in 2009. The scales to test intraprenuership effects on firm performance have been adopted from the existing literature. In this study i examined the relationship between intraprenuership and firm growth and profitability, and utilized measures devised by earlier researchers attempting to assess intraprenuership; new business venture, product/service innovation, self renewal, competitive aggressiveness, process innovation, risk and proactiviness. I found that profitability is significantly and positively releated with product/services innovativenes and proactiviness. Smilarly, growth was found to be significantly and positively related with product/services innovativenes and proactiviness.