I. Hattuşili ve I. Murşili döneminde Gaziantep ve çevresi
Gaziantep and it?s surroundings in the terms of Mursili I. and Hattusili I.
- Tez No: 273304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDAT ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batı sınırını oluşturan Gaziantep şehri, prehistorik çağlardan itibaren yerleşime sahne olmuş ve özellikle de M.Ö. III. binyılın sonlarıyla M.Ö. II. binyılın başlarından itibaren giderek önem kazanmıştır. Anadolu-Mezopotamya arasındaki ticarî yol üzerinde kurulu olması ve Kuzey Suriye'ye açılan yolların bu bölgeden geçmesi nedeniyle bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin ilgisini daima buraya çekmiştir. Çalışmamızın I. bölümünde M.Ö. III. binyılın son çeyreğiyle I.Hattu?ili döneminin sonuna kadarki dönemde, Gaziantep ve çevresindeki bölgenin siyasî ve kültürel yapısı hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın II. bölümünde ise I.Hattu?ili ve veliahtı I.Murşili dönemleri ele alınarak; dönemin askerî icraatleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu dönemde Hitit Devleti'nin askerî faaliyetleri sistematik bir hale getirilerek, Hitit İmparatorluk Dönemi'nde dahi kullanılagelen devletin politik hedefleri oluşturulmuştur. Yeni kurulan bu devletin, öncelikle Anadolu içlerinde kazanacağı zaferlerle gücünü ve prestijini arttırması gerektiğinden, I.Hattu?ili ve I.Murşili döneminde öncelikli olarak Anadolu seferleri üzerine yoğunlaşılmış, ardından yine bu dönemde oluşturulan Kuzey Suriye politikasının genel hedefleri doğrultusunda, Hitit askerî gücü, bölgenin Hitit hakimiyetine alınması için harcanmıştır. Bu amaçla Alalah, Urşu, Haşşuwa, Hahhum, Kargamış, Halep gibi şehirlere yapılan askerî seferlerle bölgede hakim güç olan Yamhad Krallığı'nın etkisi büyük ölçüde azaltılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ele geçirilen bu şehir devletleri, farklı başlıklar altında ve yazınsal literatürdeki belgeler esas alınarak anlatılmıştır. Ayrıca Hititlerin Anadolu'daki hegemonyasını sınırlayan, Anadolu ve Kuzey Suriye'deki büyük düşmanları Hurriler hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın genelinde, Gaziantep ve çevresinde yer alan şehirlerin ticarî, ekonomik ve kültürel ilişkisi ortaya konularak bölge için ne denli önemli bir yer arz ettiği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forming the west borders of southeast Anatolia the city of Gaziantep became settlement center from prehistorical ages and especially from the end of 3rd thousand BC and the beginning of the 2nd thousand BC gains importance because of being on the trading route between Anatolia and Mesopotamia also the paths through Northern Syria pass from the region which attracts the forces around there. In the first part our study forming until the term ending Hattusilis I , the general information about political and culturel structure of Gaziantep and its surroundings are given. In the second part of our study, the terms of Hattusilis I and candidate Mursili I is rewiewed, the military activity in the region is indicated. Also the Hittites military activites systematized, political goals which in the time of empire were formed. Newly established state priority was to raise its prestige and power by winning victories in Anatolia so firstly Hattusilis I and Mursili I insisted on the campaigns to Anatolia, after that through their northern Syrian policy general goal Hittite military force was used to take control of thr region. For this purpose they cut down the power of Yamhad state owning the cities like Alalah, Ur?u, Hassuwa, Hahhum, Kargamis, Halep. In our second part of our study captured city states are mentioned under different caption based on briefs in literatures. Also the information given about Hurries restricts the hegomony of Hittites in Anatolia.The general of the study shows the commercial, economical and culturel relation ship of Gaziantep and surrounding cities were exposed to show how important was Gaziantep for the region.