I. Suppiluliuma ve dönemi
Šuppiluliuma I and his period
- Tez No: 745494
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Hitit Krallığı'nın başına geçmeden önce babası II.Tuthaliya döneminden itibaren askeri seferlerde çok önemli başarılar elde eden ve tahta çıktıktan sonra gerçekleştirdiği icraatları ile krallığın sınırlarını imparatorluk düzeyine ulaştıran I.Šuppiluliuma, Hitit tarihinin en büyük hükümdarı olarak bilinmektedir. Askeri ve siyasi anlamdaki başarılı stratejisi sayesinde Hitit Krallığı, o dönemin en güçlü devletlerinden biri haline gelmiştir.“I.Šuppiluliuma ve Dönemi”başlıklı tez çalışmamızda bu kralın dönemiyle ilgili Hitit çiviyazılı belgelerin tümü ile I.Šuppiluliuma ve bu kral ile aynı adı taşıyan II.Šuppiluliuma'ya ait mühür baskılarının kopyaları incelenmiş, konu hakkında daha önce yapılan çalışmalar detaylı olarak irdelenmiştir. Bu kapsamda beş bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, birleşik bir forma sahip olan Šuppiluliuma adı filolojik veriler ışığında ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu hükümdarın isminin kökeni tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Boğazköy, Maşat Höyük ve Ras Shamra'da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkartılan ve Kral Šuppiluliuma'ya ait olduğu düşünülen mühür baskıları ele alınmış, bazı mühür baskılarının kopyaları değerlendirilerek tespitlerde bulunulmuş ve Hitit çiviyazılı lejant alanı üzerinde tamamlamalar yapılmıştır. Bugün üzerinde tartışılmaya devam edilen Šuppiluliuma'nın soyağacı konusu, tezimizin üçüncü bölümünü oluşturmuştur. Bu bölümde, kendisinin aile bireyleri alt başlıklar halinde ayrıntılı olarak incelenmiş; babası, annesi, kardeşleri, eşleri ve çocuklarıyla ilgili tartışmalı noktalar açıklanarak I.Šuppiluliuma'nın jenealojisi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde I.Šuppiluliuma'nın oğulları II.Muršili, II.Arnuwanda ve torunu III.Hattušili tarafından yazdırılan ve adı geçen kralın icraatlarının anlatıldığı Hitit çiviyazılı belgeler bir bütün olarak incelenmiş ve ulaşılan sonuçlar tezimizin bu başlığı altında sunulmuştur. Tezimizin son bölümünde ise I.Šuppiluliuma'nın Suriye ve Mısır politikası ele alınmış ve bu bölgede gerçekleştirdiği askeri faaliyetlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Šuppiluliuma I, who had significant successes in military expeditions -even before acceding to the throne of the Hittite Kingdom- during the reign of his father Tudhaliya II and who expanded the borders of the Kingdom into imperial size through his campaigns after ascending the throne, is known as the greatest ruler in Hittite history. In virtue of his successful military and political strategies, the Hittite Kingdom has become one of the most powerful states of that era. In our dissertation entitled“Šuppiluliuma I and His Reign”, the original copies of the Hittite cuneiform documents related to the period of this king and the seal impressions belonging to Šuppiluliuma I and his namesake Šuppiluliuma II were examined and the previous studies on the subject were scrutinized in detail. In this context, in the first part of our five-part study, the Šuppiluliuma name, which has a compound form, was studied in detail in the light of philological data and the origin of the name of this monarch was tried to determined. In the second part, the seal impressions that were unearthed in archaeological excavations conducted in Boğazköy, Maşat Mound and Ras Shamra and are thought to belong to King Šuppiluliuma were discussed, the original copies of some seal impressions were evaluated and identified, and the transliteration was made on the Hittite cuneiform legend area. The topic of the genealogy of Šuppiluliuma, which continues to be disputed today, formed the third part of our dissertation. In this section, his family members were examined in detail in subsections; and the genealogy of Šuppiluliuma I was elucidated by presenting the controversial issues about his father, mother, brothers, wives and children. In the fourth chapter, the Hittite cuneiform documents printed by Šuppiluliuma I's sons Muršili I, Arnuwanda II and grandson Hattušili III describing the actions of the said king were examined holistically and the results obtained were presented under this section of the dissertation. In the last part, the Syrian and Egyptian policy of Šuppiluliami I was examined and the military activities carried out in these regions were discussed.