Çocukların cinsel suistimali ve istismarının sosyo-kültürel ve ekonomik boyutları
The socio-cultural and economic aspects of child sexual abuse and exploitation
  1. Tez No: 273310
  2. Yazar: YUSUF İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Ülkemizde ve dünyada net bir tanımı yapılamayan fakat asgari müştereklerde buluşulan çocuk kavramı; henüz psiko-sosyal, fizyolojik ve cinsel yönden gelişimini tamamlamamış, on sekiz yaşın altındaki tüm bireyleri ifade etmektedir.Tarihsel süreç içerisinde ilk çağlardan günümüze kadar her toplumda varlığı gözlemlenen, toplumların ve milletlerin geleceği olan çocukların, cinsel suistimali ve istismarını fail odaklı olarak incelediğimiz bu çalışmamızda; adı geçen olgunun failleri hakkında, yapmış olduğumuz literatür taraması ve alan çalışması neticesinde elde ettiğimiz veriler ışığında ulaşmış olduğumuz bulgular aşağıda sıralanmıştır.Çocukların cinsel suistimali ve istismarı failleri çoğunlukla kendilerini içedönük ve karamsar olarak tanımlayan, genç/orta yaşlı, bekâr ve eğitim seviyeleri düşük bireylerden oluşmaktadır. Bu bireylerin çoğunluğu küçük bir konutta kalabalık ve eğitimsiz bir ailede, ebeveynlerinin ilk veya ikinci çocuğu olarak büyümüşlerdir. Aynı zamanda ekonomik durumu iyi olmayan ve/veya parçalanmış bir aileden gelmektedirler. Her türlü meslek grubundan olabilen ya da sabit bir işi olmayan bu bireylerin çoğunluğu göç etmişler ve şehirlerde yaşamaktadırlar. Yeterli ve etkin bir cinsel eğitim almamış olan bu bireyler, pornoya ilgili, ilk cinsel deneyimlerini aşk ve sevgiden yoksun olarak çocuk yaşlarda, para karşılığı hayat kadını ve/veya diğerleri ile yaşamış, cinsel ya da şahsa karşı suçlardan sabıkalı bireylerden oluşmaktadır.Hazırlamış olduğumuz bu çalışmanın kültürün karanlığında ve gizliliğinde vuku bulmasından şüphe edilmeyen, son yarım asırdır akademisyenlerin ve bilim adamlarının üzerinde hassasiyetle ve dikkatle çalıştıkları, adı geçen olgunun asgariye indirilmesi hususunda bir eksikliği gidereceği ümidini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
There is no clear definition for the concept of child, neither in our conuntry nor in the world as a whole, but only an understanding on its minimum requirements, which refers to all individuals who are under the age of eighteen and did not complete their psycho-social, physiological and sexual orientation yet.In this study, we have reviewed the sexual abuse and exploitation of the children, who have been present in every community throughout the history, from the first ages to the present day and are the future of societies and nations, in a offender- oriented approach; The findings that are reached in the light of the literature review and field study about the perpetrators of the above mentioned phenomenon are listed below.Perpetrators of sexual abuse and exploitation of children often made up of young or middle-aged, single and uneducated individuals who describe themselves as introverted and pessimistic. The majority of these individuals have grown in a small house and in a crowded and uneducated family to be the first or second child of their parents. At the same time they come from poor and fragmented families. The majority of these individuals, who might be belonging to different professional groups or not having any job, are immigrants and living in cities. These groups consists of individuals who are prone to porno, or persons that lived first sexual experiences without love and affection as a child and with prostitutes and /or the others by paying money or perpetrators of sexual crimes or assault crimes.We hope that our study will contribute in diminishing of mentioned phenomenon which continues to exist in the darkness and confidentiality of the culture and attracts the attentions of the scholars and scientists for last half ?century and causes their attentive and hard work.