Şempanze türleri arasındaki sosyo-biyolojik farklılıklar
Socio-biological differences between chimpanzee genus
- Tez No: 273309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sosyo-biyoloji, türlerdeki sosyal davranışların biyolojik köklerini araştıran ve inceleyen bir bilim dalıdır. Bu araştırmalar, bütün biyolojik türler için söz konusudur. Sosyo-biyoloji, biyoloji bilimlerinde tartışmasız yeri olan ve en az yirmi beş yıllık bir geçmişe dayanan bir bilim dalıdır.Şempanze türlerinin sosyo-biyolojik açıdan benzerlik ve farklılıklarının araştırılmasın da bilinen şempanze ve bonoboları iki farklı tür yapan sebepler, ne kadar yıl önce birbirlerinden ayrıldıkları ve aynı ortak atadan gelen bu iki türün ayrılığının nedenleri ortaya konulmuştur. Araştırmalar esnasında Pan paniscus ve Pan troglodytes ayrıntılı olarak incelenmiş ve sonrasında bu iki tür birbirlerine benzer ve farklı yönleri ile karşılaştırılmıştır.Antropologlar en az yüz yıldır, alt türlerin insana olan benzerliğini göstermek ve insanın bu alt türlerden evrildiğini kanıtlamak çabası içindedirler. İnsanda görülen özellikleri detaylı olarak incelersek, bunların büyük bir bölümünün primatlarda görülen özelliklere benzer olduğu kolaylıkla görülebilir. Primatoloji primatları inceleyen bir bilim dalıdır. Bu tezde primat türlerinden bilinen şempanzeler ve bonobolardan bahsedilmiştir ve bu türlerin de homo genusu ile ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Socio-biology is a scientific discipline which deals with biological roots of social behaviors in species. Those studies are subject to all biological species. Certainly, socio-biology has a siginificant role in biology sciences and its history lies at least twent-five years.With the studies of chimpanzee species in terms of socio-biological similarities and differences; reasons which had made the chimpanzees and bonobos two different species, when they had been distinguished from each other. Moreover, during the study Pan paniscus and Pan troglodytes were studied in details and those two species were comparied in terms of similarities and differences.Anthropologist has been had a purpose to evaluate the similarity between sub-species and humans at least for a hunderd of year. If we examine the properties which are seen in humans we can easily see that similar properties are also seen in primates. Primatology is a scientific discipline which studies in primates. In this thesis from the primates species; chimpanzees and bonobos were examined; in addition, homo genus of those species was tried to be linked.