Eşcinsellere yönelik tutumlar: Cinsiyetçilik, romantik ilişkilerle ilgili kalıpyargılar ve yetişkin bağlanma biçemleri açısından bir değerlendirme
Attitudes towards homosexuality: An assessment in terms of sexism, stereotypes about romantic relationships and adult attachment styles
  1. Tez No: 273323
  2. Yazar: NUR OKUTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDA BÜYÜKŞAHİN SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, cinsiyetçilik, romantik ilişkilerde kadın ve erkek rollerine ilişkin kalıpyargılar ve bağlanma biçemlerinin eşcinsellere yönelik tutumlarla olan ilişkisini incelemektir. Ayrıca bu çalışmada, farklı bağlanma biçemlerine sahip bireyler (güvenli, korkulu, saplantılı ve kayıtsız), eşcinsellere yönelik tutumlar, cinsiyetçilik ve romantik ilişkilerde kadın ve erkek rollerine ilişkin kalıpyargılar açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular, tüm katılımcılar için, ekonomik düzeyin, geleneksellik algısının, düşmanca ve korumacı cinsiyetçiliğin romantik ilişkilerde erkeğin baskın kadının kabul edici tavırları ve erkeğin girişken olması kalıpyargılarının eşcinsellere yönelik tutumları yordadığını göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda, cinsel önyargıyı yordayan değişenlerin cinsiyete göre değiştiğini ortaya koymaktadır. Buna göre, kadınlarda ilişki süresinin olumlu erkeklerde ise ekonomik düzeyin olumsuz yönde eşcinsel karşıtı tutumları açıkladığı görülmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için geleneksellik algısının cinsel önyargıyı açıklamada önemli bir değişken olduğu ancak erkekler için bu değişkenin yordayıcı gücünün daha yüksek olduğu göze çarpmaktadır. Benzer farklılık cinsiyetçilik ve romantik ilişkilerle ilgili kalıpyargılarda da gözlenmektedir. Kadınlar için korumacı cinsiyetçilik, romantik ilişkilerde erkeğin baskın kadının kabul edici tavırları ve erkeğin girişken olmasına yönelik kalıpyargılar; erkekler için ise düşmanca cinsiyetçilik ve erkeğin baskın kadının kabul edici tavırlarına ilişkin kalıpyargılar eşcinsellere yönelik olumsuz tutumları yordamaktadır. Dört bağlanma biçemini karşılaştırmak için yapılan analizler eşcinsellere yönelik tutumlar ve çelişik duygulu cinsiyetçilik açısından en fazla olumsuz tutuma sahip olanların korkulu bağlananlar olduğuna işaret etmektedir. Buna karşın, romantik ilişkilerle ilgili kalıpyargısal düşünceleri en çok benimseyen grup kayıtsız bağlananlardır. Ayrıca, tüm ölçeklerden en düşük puan alan grubun güvenli bağlanma biçemine sahip olanlar olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the present study was to examine the relationship between sexism, attitudes toward homosexuality, attitudes toward gender stereotypes about romantic relationships and adult attachment styles. Another objective of the this study was to compare individuals who have different attachment styles (secure, fearful, preoccupied and dismissive) in terms of attitudes toward homosexuals, ambivalent sexism, and attitudes toward some stereotypes related to romantic relationships. Results, for all participants, demonstrated that income levels, being traditional, hostile and benevolent sexism, attitudes towards men?s dominance and women?s compliance, and men?s assertiveness in romantic relationsips predicted sexual prejudice. The results also showed that there were significant differences between women and men in terms of variables predicting attitudes toward homosexuals. For women, relationship duration significantly predicted sexual prejudice in positive direction, while income levels significantly predicted attitudes toward homosexuals in negative direction for male participants. Although for both men and women, being more traditional was an important predictor of sexual prejudice, it was the strongest predictor of attitudes toward homosexuals for men participants. Similar differences were observed for sexism and attitudes toward gender stereotypes related to romantic relationships. For women participants, benevolent sexism, attitudes towards men?s dominance and women?s compliance, men?s assertiveness in romantic relationsips significantly predicted sexual prejudice but for men participants, hostile sexism and attitudes towards men?s dominance and women?s compliance in romantic relationsihps significantly predicted sexual prejudice. The results of the analyses comparing four attachment types in terms of attitudes toward homosexuals and ambivalent sexism indicated that individuals who are fearfully attached have the most negative attitudes. In contrast, individuals with dissmissing attachment style have the most stereotypical believes with regards to attitudes toward gender stereotypes about romantic relationships. In addition, participants with secure attachment style had the lowest score for all scales.