Halkın sağlığı açısından AIDS epidemisini önlemede HIV/AIDS danışmanlığının önemi
The Importance of HIV/AIDS counselling in preventing AIDS epidemics for the benefit of public health (a comparative survey on vulnerable groups)
  1. Tez No: 91715
  2. Yazar: HALUK PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUT IRMAK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
7. ÖZET Hassas gruplar olarak kabul edilen eşcinseller, travestiler, seks işçileri zaman zaman korunmasız olarak farklı kişilerle sık cinsel ilişki kurdukları için HTV/AIDS bulaşmasına maruz kalma olasılıkları genel nüfusa oranla daha fazladır. Çalışmamızda İstanbul AİDS Savaşım Derneği ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfi ile Eylül 1998 ile Eylül 1999 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede iletişim kurmuş olan 86 eşcinsel, 42 travesti, 146 seks işçisinin fflV/AIDS bilgi ve fflV/AIDS danışmanlığı hakkındaki görüşlerinin saptanması ve birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanan çok sorulu görüşme formuyla elde edilen veriler tablolar oluşturularak yorumlanmış, Epistat programı ile istatistik değerlendirmeleri yapılmıştır. HTV/AIDS bilgileri en fazla gazete ve dergilerden elde edilmişti. İkinci sırada televizyon yer almaktaydı. Katılımcılar HIV/AIDS bulaşma ve korunma yollarını doğru bilseler bile korunma yollarını her zaman uygulamıyorlardı. Çalışmamızda HIV/ATDS aşısının varlığı, pencere dönemi ve tedavi ile ilgili bilgiler de araştırılmıştır. Danışmanın hekim olmasının yanı sıra ciddi, yargılamayan, küçümsemeyen, suçlamayan, ayıplamayan, sıcak, yakın, ilgili, anlayışlı ve sevecen davranışlar sergilemesini isteyen katılımcıların %94.9'u danışmanı ihtiyaç hissettiklerinde arayabilmek istiyorlardı. Katılımcılar danışmanlık hizmetinin verileceği merkezde ayrımcılığa maruz kalmadan veya damgalanmadan hizmet alacakları bir ortam arzu ediyorlardı. 84
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Homosexuals, travestites and sex workers are often accepted as the vulnerable groups because they have sexual intercourses with different persons so that their probability to be infected by HIV/ AIDS is higher. In this study 86 homosexuals, 42 travestites and 146 sex workers who had contacted Istanbul AIDS Prevention Society and Foundation for Developing Human Resources were interviewed between September 1998 and September 1999. Our aim was to depict and compare their points of view on HIV/ AIDS information and counselling. Interviews were performed face to face using a questionnaire and the results were arranged and interpreted as tabloid data. Epistat program was used for statistical evaluation. Most of the information obtained about HIV/ AIDS was through newspapers and popular magazines. Their second source of information were TV programs. Though they knew how they would be infected and how to prevent this, not always did they practise these preventive methods. İn our study subjects like HIV/ AIDS vaccination, window period and therapy were also examined. 94.9 % of the participants claimed that they were in need of a counsellor with whom they could get in touch whenever they felt it was necessary. And the counsellor should be a physician by profession and as a character be a serious, non-accusing, non- judging, sympathetic, tolerant and friendly person. Participants wished to attend a counselling center where they would be treated as immaculate equals within the society without being segregated. 85