Tebriz'deki üniversitelerin öğretim üyelerinin bilgi arama davranışları: Bir model önerisi
Information seeking behavior of faculty members of universities in Tabriz: A suggested model
  1. Tez No: 273333
  2. Yazar: TORAB NAJJARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SEKİNE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Bilişim teknolojileri ve dijital ortamda üretilen ve kullanıma sunulan bilgi kaynakları, üniversitelerde çalışan öğretim üyelerinin bilgiyi arama, bilgiye erişim ve bilgiyi kullanma davranışlarını büyük oranda değiştirmiştir. Öğretim üyelerinin bilgi gereksinimini karşılamakla yükümlü üniversite bilgi merkezleri, sahip olduğu basılı ve elektronik enformasyon kaynakları ile bu sorumluluklarını yerine getirmektedir. Günümüz bilgi hizmetlerinde bilgi teknolojilerinin kullanılması gerekliliği, öğretim üyelerinin bilgiyi arama davranışlarını etkilediği gibi kullanıcıların davranışlarını ve bilgi merkezlerinin hizmetlerini de etkilemekte ve şekillendirmektedir. Bu bağlamda Tebriz Üniversitesi'nden 541, Azerbaycan Terbiyet-i Moellem Üniversitesi'nden 146, Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden 582, İslami Azat Üniversitesi'nden 554 ve Endüstri Sehend Üniversitesi'nden 84 öğretim elemanı olmak üzere toplam 1907 öğretim elemanının bilgi arama davranışı, betimleme yönteminden yararlanılarak ve anket veri toplama tekniği kullanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, bilişim teknolojilerinin Tebriz'deki üniversitelerin öğretim elemanlarının bilgi arama davranışlarını, bilgi okur-yazarlık alışkanlıklarını ve bilgi merkezlerinin bilgi toplama, derme oluşturma ve bilgi hizmeti politikalarını önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies and the information resources produced and presented in digital formats have considerably changed the information-seeking, information-accessibility and information-use behavior of teaching staff at universities. Information centers of the universities fulfill their responsibility of meeting the information needs of the teaching staff by electronic and printed resources at hand. The need for the use of information technology in recent information services has affected and shaped the information-seeking behavior of the teaching staff as well as user behavior and the nature of information services. In the current research study, data about the information-seeking behavior of 1907 teaching staff from different universities (541 from Tabriz University, 146 from Azerbaijan Tarbiyat Moallem University, 582 from Tabriz Medical Sciences University, 554 from Islamic Azad University, 84 from Sahand Industrial University) have been gathered and examined using descriptive methodology, interviews and surveys. The findings show that information technologies have had a considerable impact on the information-seeking behavior and information literacy habits of the teaching staff at the universities in Tabriz as well as the collection of information, collection development and the policies of information services at the information centers of these universities.