Yerel yönetimlerde performans değerlendirmesi için dengeli ölçüm kartının kullanılması ve Kütahya Belediyesi'nde bir model önerisi
Performance evaluation local governments for balanced scorecard and an application in municipalities Kütahya a model proposal
- Tez No: 273375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Performans genel olarak, insanların yaşamlarında ve çalışma hayatında gösterdiği bir şeyler başarma çabası olarak tanımlanmaktadır. Birçok işletme veya kurumun yöneticileri finansal amaçlı raporlamanın eksik yönlerini fark etmiş ve stratejik amaçlara ulaşılmasında, iyi tasarlanmış bir performans ölçüm sisteminin temel teşkil ettiğini fark etmişlerdir. Bu gelişme, organizasyonel performans raporlarının hazırlanmasında Dengeli ölçüm kartı sisteminin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dengeli ölçüm kartı; 1990'lı yıllarda ortaya çıkan ve kaynaklarına göre daha radikal görüşlere sahip stratejik bir yönetim anlayışıdır. Dengeli ölçüm kartı yaklaşımı, bir organizasyonun yönetim bilgi sisteminin tüm boyutlarının bütünleştirilmesini sağlamakta ve yöneticilerin işletme veya kurumlarını değerlendirme tarzlarıyla zaman ve kaynaklarını kullanış şekillerini etkilemektedir. Dengeli ölçüm kartının uygulanması, işletme veya kurumun verilerine göre misyonunun, vizyonunun ve stratejisinin belirlenmesiyle başlanır. Daha sonra; finansal, müşteri, iç süreçler ve öğrenme ve gelişme boyutları tanımlanır. Bu boyutlar doğrultusunda strateij haritası oluşturulur ve performans göstergeleri belirlenir. Son olarak, bu adımların dört boyutta değerlendirilmesiyle dengeli ölçüm kartının uygulanması tamamlanır.Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum bu çalışmamın ilk bölümünde performans kavramı ve performans değerlendirme üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, dengeli ölçüm kartı ve işletmelerde uygulanmasına yönelik adımlar açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Dengeli ölçüm kartının Kütahya Belediyesinde uygulamasına yönelik bir model önerisi çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance in general, get in people?s lives get in the show business life and achieve something that is defined as the effort. Many businesses or organizations for financial reporting of the managers were aware of their weaknesses, and achieving the strategic objectives, constitute the foundation of a well-designed performance measurement systems have been realized. This development, organizational performance in the preparation of reports on the Balanced Scorecard has led to the emergence of the system. Balanced Scorecard is, according to sources in the 1990s and emerged with a more radical perspective is a strategic management approach. Balanced Scorecard approach, an organization?s management information systems provide integration of all sizes and styles of managers in enterprises or institutions to evaluate their use of time and resources is as affecting. The implementation of the Balanced Scorecard, companies or institutions according to mission, vision, and strategy determination begins. Later, financial, customer, internal processes and learning and development dimension is defined. Strategy map is created according to these dimensions and performance indicators are determined. Finally, the four dimensions of these steps in the evaluation of the implementation of the Balanced Scorecard is complete.As a Master?s Thesis in the first part of my work I have presented this concept and performance evaluation focuses on performance. The second section of the Balanced Scorecard implementation steps are describe in the company. In the third and final part of the Balanced Scorecard model for Kütahya Municipality in the implementation of recommendations made to work.