Sosyal medya ve tüketici satın alma karar sürecine etkileri: Nitel bir uygulama
Social media and effects of consumer purchase decision process: Qualitative an application
- Tez No: 273416
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojinin gelişimi ve iletişim kanallarının çeşitlenmesiyle birlikte, değişen tüketici profillerine uyum sağlamak, çeşitli yeni uygulamalara kapı aralamayı gerekli kılmaktadır.Sosyal medya uygulamalarının artan önemi ve sosyal medya mecralarının kullanıcı sayılarının giderek artış göstermesi, bu uygulamaları kullanan kişilerin tüketim davranışlarının ele alınmasını gerekli kılmaktadır.Araştırmanın amacı bu kapsamda sosyal medya yapısının incelenmesi ve tüketici satın alma karar süreci açısından değerlendirilmesidir.Yeni pazarlama iletişim kanalı olarak sunulan sosyal medya, günden güne daha çok dikkat çeken online uygulamaları ifade etmektedir. Sosyal medya, pazarlama iletişimi unsurlarından her birini destekleyen, tamamında kullanılabilecek, hedef kitle ile birebir etkileşimli iletişim kurulabilen etkin bir kanal olarak değerlendirilebilir.Tüketici davranışları açısından sosyal medya, bilgi toplamak, ürün ve hizmetleren hızlı ve kolay ulaşamak ve müşteri ilişkileri yönetimi için etkin olarak kullanılabilecek uygulamaları ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Harmonize with variative consumer profile with the progress of technology and diversity of the communication channels necessitates to open door for the new Various applications.As a new marketing communication channel, the Social Media signifies the applications which are more than brought to attention and rised of importance day by day.Rising the user amount of these social media institutions necessitates the investigate of the consumption behaviors of users.With this necessity, the purpose of this study is to examine the social media structure and evaluate from the viewpoint of purchasing decision duration.The social media might be evaluated as an active online channel that it supports all of the marketing communication elements,it would be useful for that, it could be exchanged ideas interactively one to one with the target market.Besides, for the customer behaviours social media means applications which easy and fast online way to find goods, making more information about them and would be useful for effective customer relationship management.