Avrupa Birliği kimlik oluşumuna çözüm olarak Avrupa Birliği anayasası
European Union polity as a solution to European Union identity matter
- Tez No: 273418
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAMİ DENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kendine özgü yapısı olan Avrupa Birliği, yirminci yüzyılda Avrupa'yı ve tüm dünyayı etkileyen iki dünya savaşının yarattığı felaketlerin bir daha yaşanmaması için düşünülmüş bir Birliktir. Avrupa Birliği zamanla kayda değer bir ilerleme göstererek gerek ulusal gerekse uluslar-üstü alanda etkilidir ve denetim yetkisine sahiptir. Uluslar-üstü güç haline gelen Avrupa Birliği başlangıçta altı kurucu ülkeden oluşurken genişleme süreciyle birlikte artan üye sayısı Birliğin revizyona gitmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu durumda AB'nin kurumsal işleyişinin daha esnek ve şeffaf olmasını ve üye devletlerin Birliğe olan aidiyet duygularının artmasını AB Anayasası gerçekleştirebilecektir. Ancak Avrupa Birliği Anayasası'nın geçerliliği üye devletlerin iradesine dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı AB Anayasası ile AB kimliği arasındaki bağın tartışmaya açılmasıdır. Tarihsel süreç içerisinde edinilen deneyim ve bilgiler AB'nin geleceğini şekillendirmede önemli yer tutar. Bu doğrultuda AB kimlik oluşturma politikalarının tarihsel süreci ve AB Anayasası'nın oluşum sürecinde yaşanılanlar irdelenmektedir. Çalışma konusu olan ?AB kimlik Sorununa Çözüm Olarak AB Anayasası? dört bölümde analiz edilmeye çalışılmıştır. İlk bölümde, genel anlamda kimliğin ne ifade ettiği, nasıl oluştuğu, oluşum sürecinde etken olan unsurlar ile AB ortak kimlik oluşturma ihtiyacının nereden kaynaklandığı açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise AB kimliği oluşumunda önemli bir yere sahip olan AB Anayasası ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, sosyoloji ve hukuk bağlamında AB'nin AB kimliği oluşumu üzerindeki siyasi etkisi irdelenmektedir. Dördüncü bölümde ise, AB üye ülkelerin ulusal kimliklerinin ortak kimlik oluşturma çabalarında yarattığı sorunlar değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin ardından AB Anayasası'nın Türkiye AB üyelik sürecinde oluşturduğu anayasal sorunlar üzerinde durulmuştur. Çalışma sonuç bölümünde genel bir değerlendirmeyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The European Union which has a unique frame is an association has been thought for not to have been experienced the disasters which were created by two world wars never again. European Union is effective both in national and in international area by showing a thundering development and has supervision authorization. While the European Union which has become a supranational power was consisting of six founder country in the beginning, membership number has increased together with broadening period has made a reconsideration necessary. In this occasion, EU polity can implement EU?s intuitional operation?s becoming more flexible and more transparent and increasing of member nation?s sense of belonging to the union. But validity of European Union is related to member nation?s self control. Objective of this study is to open a discussion for the connection between EU polity and EU identity. The experiences and knowledge which are gained in a historical period hold a place while reconfiguring European Union?s future. Accordingly, historical period of European Union?s identity configuring policies and things which exist in the period of Eu?s polity?s configuring period are examined. The study subject ?European Union polity as a solution to European Union identity matter? has been trying to analyze in four parts. In the first part, what an identity means in general meaning, how it is formed, factor elements in formation period and where a joint identity forming need arises from have been trying to be explained. In the second part of the study, The EU policy which has an important place in configuring Eu identity has been covered. In the third part, EU?s political impact on Eu?s identity formation has been covered. In the fourth part, EU member country?s national identity?s generated problems while generating a common identity has been covered. After this evaluation, EU?s policy?s generating constitutional matters in the period of Turkey?s Eu membership period has been examined. The study has been ended by a general evaluation in the conclusion part.