Muhasebe mesleği sorumluluk sigortalarında yapay sinir ağları yöntemi ile risk değerlemesi
The risk assessment with artificial neural networks method in accountant professional liability insurance
- Tez No: 273483
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Risk sigortanın temelini oluşturan sigorta sözleşmesinin konusudur. Riskin meydana gelmesi ile oluşacak zarar sigorta ile teminat altına alınmaktadır. Sigortanın önemi gün geçtikçe artmakta ve branşlar bazında gelişme göstermektedir. Mesleki faaliyetlerde bulunan meslek mensuplarının taşıdıkları riskleri güvence altına alan mesleki sorumluluk sigortaları önem kazanmaktadır. Mesleki sorumluluk sigortaları hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Türkiye'de Mayıs 2007'de muhasebe mesleği sorumluluk sigortası klozu yürürlüğe girmiştir. Muhasebe mesleği sorumluluk sigortaları meslek mensuplarının hukuki risklerini teminat altına alan yeni bir sigorta branşıdır.Araştırmada muhasebe mesleği sorumluluk sigortalarının hukuki risk faktörleri belirlenerek, hukuki risklerini değerlendiren yapay sinir ağı modeli geliştirilmiştir. Araştırmada yapay sinir ağı yöntemi uygulanmıştır. Yapay sinir ağı yöntemi ile elde edilen bulgular, lojistik regresyon ve ayırma analizi yöntemleri ile elde edilen sonuçlarla ile karşılaştırılmıştır. Muhasebe mesleği sorumluluk sigortalarında gerçekleşen hukuki riskle, yapay sinir ağı yönteminin öngördüğü hukuki risk mukayese edildiğinde sonuçların oldukça uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleşen sonuçlar ile yapay sinir ağı modelinden elde edilen sonuçların gerçek değerlere çok yakın çıktılar verdiği ve yapay sinir ağı modelinin %99 başarı oranında Muhasebe mesleği sorumluluk sigortalarının hukuki risklerinde doğru öngörüde bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk is the subject that forms the basis of insurance contract. The damage that will occur because of the risks guaranteed with insurance. The importance of insurance is increasing day by day and has developed on the basis of branchs. Professional liability insurance which guarantees the risks of the prefession members that are in professional activities gains importance. Professional liability insurance has developed rapidly and has become common. The clouse of Accountant professional liability insurance came into force in May 2007 in Turkey. Accountant professional liability insurance is a new insurance branch guaranteeing the litigation risk of profession membersIn study litigation risk factors of Accountant professional liability insurance were identified, artificial neural network model is developed assessing the litigation risks artificial neural network method was applied in the study The findings obtained by artificial neural network method were compared with the findings obtained by logistic regression and discriminant analysis methods. When the occurred litigation risks of Accountant professional liability insurance and the litigation of the artificial neural network method is compared, the results were quite consistent. It is understood that actual results and the results obtained from artificial neural network model gave out put that are very close to the real value and the artificial neural networks predicted accurately 99% the litigation risks of Accountant professional liability insurance