Verimlilik artışları ve büyümeye etkileri: Toplam faktör verimliliğiyle Türkiye analizi (1972-2007)
Productivity growth and its effects on growth: Analysis of Turkey by total factor productivity (1972-2007)
  1. Tez No: 273485
  2. Yazar: AHMET ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada; verimlilik kavramına kısaca değinilmiş, devamında TFV kavramı üzerine odaklanılmıştır. TFV kavramının arkaplanında bulunan, sermaye stokunda içerilmiş teknoloji etkileri ile daha çok emek faktörüyle bütünleşmiş beşeri sermaye etkilerine (eğitim, ar-ge, yaparak öğrenme ve uzmanlaşma) değinilmiştir. Daha sonra bir ekonomi için genel olarak büyüme ile verimlilik artışları arasındaki bağlantılar ortaya konulmuştur. Uygulama bölümünde ise Neo-Klasik yaklaşım temel alınarak Türkiye için TFV hesaplanmasına dönük aritmetik ve ekonometrik bir hesaplama yöntemi oluşturulmuştur. Bu kapsamda Türkiye geneli ve ana sektörleri için TFV artışları ve büyüme arasındaki ilişkiler grafik, tablo, korelasyon analizi ve zaman serileri analizi ile değerlendirilmiştir. Son olarak genel büyümeyi etkileyen TFV etkilerinin hangi ana sektörde daha çok oluştuğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper; explaining the concept of productivity, next i focused the issues of growth and TFV. Then i analysed the effects of technology embodied the capital stock, and the effects incorporated the labor (e.g. education, R&D, learning by doing and specialization) in the basis of TFV concept. And then i propound the effects of productivity growth for different main sectors. In the applied chapter, based on Neo-Classical Approach i constitute arithmetic and econometric calculating method to compute TFP for the general and main sectors of Turkey. Then i analysed which one main sector comes out the more effects of TFP for Turkey affecting the economic growth.