Türk Sermaye Piyasası Hukukunda manipülasyon suçu
The manipulation crime in Turkısh capital market
- Tez No: 273512
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN ARTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Sermaye piyasalarının ekonomik hayat içerisindeki öneminin gün geçtikçe bu alanda yeni düzenlemeleri de zorunlu kılmaktadır. Sermaye piyasası araçlarının normal arz ve talep koşulları dışında yapay olarak etkilenmesine yönelik manipülatif amaçlı fiiller cezai yaptırım altına alınmıştır. Böylece piyasaya olan güvenin ve yatırımcıların mali haklarının korunması amaçlanmıştır. Ancak bu alandaki düzenlemelerin esnek ve belirsiz oluşu manipülatif amaçlı kimi fiillerin cezasız kalmasına yol açmaktadır.Yine bu tür eylemlerin normal işlemleri görüntüsünde olması da suçun tespitini güçleştirmektedir. Bu alanda ihtisas mahkemelerinin kurulması suçla mücadelede daha etkin bir yöntem olacaktır . Ancak şunu da belirtmek gerekir ki sermaye piyasalarındaki manipülatif eylemleri tümüyle engel olmak mümkün olmamakla birlikte etkin bir denetim mekanizması ve etik kuralların güçlendirilmesi suçun azalmasını önemli ölçüde temin edecektir.
Özet (Çeviri)
Since the importance of the capital market has increased day by day in the economy, it has brought with it a new regulatory framework. In the capital market, actions which aim at manipulating the prices of the capital market-instruments, have been penalized in order to prevent them from interfering with the regular ?supply and demand? principle. Thus the reliability of the market and financial rights of investors were aimed to be protected.But since the regulations in this sphere are flexible and unknown,some manipulative purposed actions are resulted not been penalized.The manipulative process situations which are accepted in a doctrine are ina leader qualification to fix manipulated action.Since such a kind of actions being thought normal process makes difficult the fixing of the crime.The foundation of profesionalized court in this sphere will be more effective method in dealing with the crime. The actions which aim at manipulating the prices in the stock market?which are usually set by supply and demand?have been penalized. The way prices are set in the stockmarket is through the principal of supply and demand brought with it a new need for organization.