Sermaye piyasası hukukunda piyasa dolandırıcılığı suçu(Ser.PK.m.107)
Stock market fraud in Turkish law system
- Tez No: 407823
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ALTUNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107. maddesinde düzenlenen piyasa dolandırıcılığı suçu ele alınmıştır. Çalışma iki bölüm olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; sermaye kavramının unsurları, sermaye piyasaları, Sermaye Piyasaları faaliyetleri ve piyasaya yön veren kurumlar incelenerek, piyasanın işleyişine dair genel bir tablo çıkartılmıştır. İkinci bölümde ise Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan işleme ve bilgiye dayalı manipülasyon suçları; suçun unsurları, suça etki eden nedenler, suçun soruşturulması ve kovuşturulması aşamasında uygulanacak usul ve hükümler, mevzuat ve yüksek yargı kararlarına değinilerek detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the contented of this study the manipulation crime which is sorted by Capital Market Law- article 107, based on the transactions is examined. The study is composed of two parts. In the first part of the study; the concept of capital, components of the capital, capital markets, activities performed in capital markets and the institutions that lead the capital market analyzed and generic capital market flow chart developed. In the second part of the study the law all capital market and manipulation crimes based on the knowledge and transactions which are clarified in capital market law- article 47 are investigated in detail. These investigations are executed by explaining the reasons that affects the crime as well as the rules and procedures to the applied in line with the law and the Supreme Court resolutions.