Türk sermaye piyasası hukukunda piyasa dolandırıcılığı suçu
Market manipulation in Turkish capital market law
- Tez No: 993890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Çağımızda borsaya yönelik ilgi yoğun olmakla birlikte özellikle son yıllarda bu ilginin daha da arttığını gözlemlemekteyiz. Yakın dönemde Türk borsasına katılan milyonlarca yeni ve deneyimsiz yatırımcının bu konuda manipüle edilme ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Bu sebeple de güvenilirliğini sağlamak için borsanın izlenmesi ve denetlenmesi önemli bir konu haline gelmiştir. Kanun koyucu da borsanın güvenli işleyişinin tehdit edilmesine karşılık Sermaye Piyasası Kanunu ile bilgi suistimali, piyasa dolandırıcılığı gibi piyasanın düzenini bozan eylemleri suç olarak düzenlemiştir. Mezkur eylemlerin önlenmesi, tespit edilmesi, yasaklanması ve cezalandırılması yatırımcıların korunması ve piyasa güveninin sağlanması açısından kritik önem taşımaktadır. Yatırımcıların piyasaya yönelik olumlu algısı ile yatırımcıların hak ve menfaatleri korunarak sermaye piyasalarında suç oluşması engellenmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda sermaye piyasasının etkin ve güvenli işleyişini tehdit eden piyasa dolandırıcılığı suçu ile buna dair soruşturma ve kovuşturma usulleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kapsam dahilinde Türk Hukuku mevzuatı ile yeri geldikçe mukayeseli olarak İngiliz Hukuku, Amerikan Hukuku ve Alman Hukukundan da bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interest in the stock market is significant in our age. Furthermore, we observe that this interest has intensified, particularly in recent years. It can be argued that the millions of new and inexperienced investors who have recently joined the Turkish stock market are at a higher risk of being manipulated. Consequently, the monitoring and supervision of the stock exchange has become a crucial matter to ensure its reliability and integrity. In response to threats against the secure functioning of the stock market, the legislator, through the Capital Market Law, criminalized market-disrupting activities such as insider dealing (or insider trading) and market manipulation (or market abuse). The prevention, detection, prohibition, and punishment of these acts are of critical importance for the protection of investors and the maintenance of market confidence. Through these statutory provisions, efforts are made to protect the rights and interests of investors and promote a positive perception of the market, while also attempting to prevent the occurrence of crimes within the capital markets. This study examines in detail the offense of market manipulation, which threatens the effective and secure operation of the capital market, along with the relevant investigation and prosecution procedures. Within this scope, references are made to English Law, American Law, and German Law comparatively with the Turkish legal framework where appropriate.