Türkiye finansal raporlama standartlarının Türk Muhasebe Hukuku açısından irdelenmesi ve bir uygulama
An examination of Turkish financial reporting standards in terms of Turkish Accounting Law and an exercise
- Tez No: 273540
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ARGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına göre finansal tabloların nasıl düzenleneceğini ortaya koymak, bu standartlar ile; finansal tabloların düzenlenmesinde etkili, Türk muhasebe hukukunu oluşturan Kanunlar, Tebliğler, Yönetmelikler ve ilgili diğer mevzuat ile arasındaki farklılıkları belirlemektir.Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın yasalaşması ile Türkiye Finansal Raporlama Standartlarını uygulamak zorunlu hale gelecektir. Bu Tasarı'da Türkiye Finansal Raporlama Standartları ile mevcut uygulama arasındaki farkların tamamen ortadan kalkması öngörülmektedir.Bu çalışmanın konusu, mevcut uygulama ile raporlama standartları arasındaki farklılıkları ortaya koymak ve bu farklılıkların nasıl giderilebileceği konusunda görüş bildirmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to display how to prepare financial statements as per Turkish Financial Reporting Standards and to determinate the differences between these standards and Turkish Accounting Law composed of codes, announcements, regulations, other related legislations.After Turkish Commercial Code Bill become a law, appliying Türkish Financial Reporting Standards will be obligatory. With this bill it?s estimated, the differences between Turkish Financial Reporting Standards and the current application will be removed.The subject of the study is to display the differences between current applicaiton and Reporting Standards and to argument how to solve these.